czwartek, 26 grudnia 2013

Cała prawda o The Beatles

Rok 1968 przeszedł do historii pod znakiem demonstracji studenckich w wielu krajach Europy i kryzysu politycznego, który zapanował w ówczesnej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Mało kto jednak wie, że właśnie w 1968 roku na angielskim rynku wydawniczym ukazała się jedyna autoryzowana biografia kapeli The Beatles, najsłynniejszej z wizytówek Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lat 60. XX wieku. Autorowi książki The Beatles, Hunterowi Daviesowi udało się bowiem przekonać chłopców z Liverpoolu, by przez 18 miesięcy (między 1967 a 1968 rokiem) pozwolili mu śledzić niemal każdy swój krok. Na podstawie tych obserwacji działalności kapeli i licznych wywiadów udzielonych Daviesowi przez członków zespołu oraz ich bliskich, powstała książka, która bez wątpienia jest najważniejszą publikacją o historii grupy The Beatles. Mimo upływu lat, pozycja ta nie straciła na aktualności, a dzięki staraniom Wydawnictwa Sine Qua Non, czytelnicy mają okazję zapoznać się z jej drugim wydaniem, uzupełnionym o informacje na temat  dalszych poczynań słynnej czwórki muzyków.


, , , , , ,

niedziela, 22 grudnia 2013

Geniusz Gajosa

Na polskim rynku wydawniczym wprost roi się od biografii osób znanych i lubianych. Wśród nich wiele jest takich, po które nawet nie warto sięgać. Nastawione wyłącznie na zysk ze sprzedaży, nie mają w sobie niczego, co mogłoby zainteresować potencjalnego czytelnika. Na szczęście w tym morzu publikacji nieistotnych, czasem pojawia się perełka, o której po prostu trzeba powiedzieć. Taka właśnie jest książka Elżbiety Baniewicz pt.: Gajos, która niecały miesiąc temu została ogłoszona Najlepszą Książką Roku 2013 i wyróżniona Piórem Fredry. Co sprawiło, że to własnie ona spośród całej rzeczy innych pozycji nominowanych do tej nagrody, okazała się tą najlepszą? Z pewnością jej wyjątkowo bogata treść, która zawiera w sobie przedstawioną w porządku chronologicznym historię życia i kariery Janusza Gajosa oraz refleksję na temat przemian, jakie zaszły na scenie teatralnej ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci.



, , , , ,

środa, 18 grudnia 2013

Projektantka kolaborantka

Coco Chanel była kobietą niezależną. Jej kolejne romanse z mniej lub bardziej znanymi osobistościami francuskiej sociéty prawie zawsze miały taki sam schemat. Gdy przychodził czas na uczuciowe zaangażowanie i życiowe deklaracje, wielka kreatorka kobiecego stylu doskonale zdawała sobie sprawę, że pewnych granic przekroczyć nie może. Okazuje się jednak, że ta sama Chanel, która doprowadziła do rewolucji w świecie mody i wyzwoliła płeć piękną spod ucisku gorsetu, raz jeden postąpiła wbrew swoim zasadom, co wywołało poważne konsekwencje. Kluczem do tajemnicy wielkiej projektantki jest jedno słowo: kolaboracja, zaś sekretne drzwi, za którymi czeka na nas cała prawda o współpracy Chanel z niemiecką Abwehrą, kryją się za okładką książki Hala Vaughana o wymownym tytule: Coco Chanel. Sypiając z wrogiem.

Wydawać by się mogło, że Hal Vaughan nie uczynił niczego nowego podejmując się próby spisania biografii Chanel. Pierwsza historia życia tej dziewczyny z przyklasztornego sierocińca ukazała się przecież z inicjatywy samej zainteresowanej. Do tego niemal w każdej księgarni półki uginają się pod ciężarem podobnych publikacji. A jednak! Autorowi udało się pozyskać uwagę czytelników. Przedstawiając antysemickie poglądy swojej bohaterki oraz kulisy jej współpracy z nazistami, obalił on wizerunek kobiety bez skazy, który Gabrielle stworzyła jeszcze za życia.

Chanel w czasach młodości
Rodak Chanel w niebywale szczegółowy sposób nakreślił nam przyczyny, dla których ikona mody stała się agentką Abwehry. Omówił również stosunki, jakie łączyły ją z innymi kolaborantami, którzy strzegli interesów Rzeszy we Francji. Z nich to najbliższy sercu Coco był przystojny porucznik Hans Günter von Dicklage (znany jako Spatz). Dzięki romansowi tych dwojga w czasach niemieckiej okupacji Paryża, nasza bohaterka jako jedna z nielicznych Francuzek mieszkała hotelu Ritz, ówczesnej siedzibie nazistów. Te i wiele innych przywilejów, które wówczas posiadała, zostały przedstawione w książce Vaughana. Po jej lekturze, czytelnicy radykalnie zmienią swoje poglądy na temat życiowych wyborów pani Chanel.

Dużą zaletą tej książki jest niewątpliwie unikanie przez autora wartościowania poczynań Chanel, dzięki czemu ustrzegł się on przed zarzutem braku obiektywizmu. W biografii nie znajdziecie zatem refleksji odautorskich, które często burzą tok lektury. Vaughan pozostawia czytelnikowi wolną rękę. To od nas samych zależy, czy po lekturze tej książki potępimy Gabrielle, czy też pochwalimy ją za spryt i umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji. Jedno jest pewne: oblicze kobiety, która płakała po ogłoszeniu kapitulacji Francji, nabierze zupełnie nowego wyrazu. Jeśli zatem jesteście gotowi dokonać przewartościowania pewnego stereotypowego wizerunku wielkiej Chanel, to książka Hala Vaughana Wam w tym pomoże. Dodam jeszcze, że wszystkie miłośniczki stylu projektantki również znajdą w tej publikacji istotne nowinki na temat jej życia zawodowego. Choć jest ich niewiele, to dla tych kilku perełek, warto sięgnąć po tę pozycję. 

Polecam i zachęcam zarazem! 



AUTOR:
Hal Vaughan
TYTUŁ ORYGINALNY:
Sleeping with the Enemy. Coco Chanel`s secret war
TYTUŁ POLSKI:
Coco Chanel. Sypiając z wrogiem
PRZEKŁAD:
Hanna Pawlikowska- Gannon
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
336




, , , , , ,

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Wielka Wojna w oczach społeczeństwa

Gdy 28 lipca 1914 roku potężne Cesarstwo Austro-Węgier wypowiedziało wojnę niewielkiej, położonej na Bałkanach, Serbii, żaden z europejskich przywódców nie spodziewał się, że ten z pozoru niewielki spór przerodzi się w międzynarodowy konflikt zbrojny, który przejdzie do historii pod nazwą Wielkiej Wojny. Kilka dni później dyplomaci nie mieli już złudzeń. Wiedzieli, że starcie największych mocarstw w Europie jest nieuniknione. W ferworze wojennej mobilizacji zapomnieli jednak przygotować mieszkańców swoich krajów do walki z wrogiem, udowadniając tym samym, że rzekoma wojna narodów to tylko frazes, zgrabnie skrywający polityczne ambicje każdej ze stron konfliktu.


, , , , ,

czwartek, 12 grudnia 2013

Piętno kainowe

Wszyscy znamy biblijną historię Kaina i Abla, ukochanych synów Adama i Ewy. Wiemy, że w tej opowieści jeden z nich zostaje zgładzony z ręki drugiego. Nikomu nie trzeba również przypominać, że we wspomnianym duecie to Abel jest ofiarą. Zabity przez zazdrosnego brata, stał się na wieki symbolem śmierci niezawinionej. Mimo upływu czasu,  motyw biblijnego bratobójstwa nie traci na popularności. Jego współczesną wersję przedstawia czytelnikom Maciej Lepianka na kartach swej powieści pt.: Abel, brat mój



, , , ,

czwartek, 5 grudnia 2013

O góralach po warszawsku

Zawodu etnografa nie można się nauczyć. Nie sposób też wykonywać go w oparciu o podręcznikową wiedzę. Badacz tej dyscypliny naukowej musi posiadać pewne wrodzone predyspozycje, które bez wątpienia ułatwią mu pracę w zawodzie. Do nich właśnie należy spostrzegawczość, zmysł obserwacji i cierpliwość, dzięki której stopniowo nabywa wiedzę o interesującej go kulturze. Tych zdolności z pewnością nie brakuje Antoniemu Krohowi, który z prawdziwą pasją bada kulturę podhalańską. Swoją wiedzą na temat górali od lat dzieli się z czytelnikami w wyjątkowo ciekawych publikacjach. Jedna z nich ukazała się w 1999 roku i od razu zyskała uznanie odbiorców. Dziś, po 14 latach trzymam w ręku drugie wydanie Sklepu Potrzeb Kulturalnych, które nieco różni się od pierwowzoru. Tytułowy "remont" dał książce Kroha "drugie życie". Nowe anegdoty, refleksje i spostrzeżenia w niej zamieszczone, sprawiły, że kolejne pokolenie czytelników z przyjemnością sięga po pozycję, która o góralskiej kulturze mówi więcej niż mogłoby nam się wydawać.


, , , , , ,

wtorek, 3 grudnia 2013

80 hits of rock

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstają prawdziwe przeboje? Skąd artyści czerpią inspiracje i muzykę do nowych piosenek? Czy zalążek nowego utworu wypływa z wnętrza wokalisty, czy też powstaje w wyniku żmudnej pracy całego zespołu? Odpowiedzi na te pytania mogą być różne. Okazuje się bowiem, że o tym, czy przebój stanie się legendą decyduje wiele czynników, o których fani często nie mają pojęcia. Jedno jest pewne: piosenek, które przeszły do historii rocka jest naprawdę wiele. Nathan Brackett wybrał spośród nich aż 80 utworów. Ich genezę opowiedział czytelnikom w swojej najnowszej książce pt.: Legendarne przeboje rocka, która prowadzi nas przez kolejne dekady tego popularnego po dziś dzień gatunku muzycznego. 


, , , , , ,

czwartek, 28 listopada 2013

Ostatnia powieść wielkiej Charlotte

Charlotte Brontë była wyjątkowo osobliwą pisarką. Jej twórczość po dziś dzień stanowi dla czytelnika nie lada wyzwanie. Każda książka, która wyszła spod pióra Charlotte to obcowanie z nowym eksperymentem w obrębie gatunku powieściowego. Spośród wszystkich jej dzieł trudno wybrać choć jedno, które zyskałoby miano najlepszego. Gdybyśmy jednak zostali przez kogoś zapytani, który utwór z popularnego dorobku literackiego jednej z sióstr Brontë od pierwszych kart budzi zainteresowanie odbiorcy, to bez namysłu powinniśmy krzyknąć Villette i skierować naszego rozmówcę do najbliższej księgarni lub biblioteki, by jak najszybciej oddał się lekturze ostatniej życiu Charlotte powieści, która pod płaszczykiem interesującej fabuły skrywa prawdziwe losy naszej pisarki.



, , , ,

środa, 27 listopada 2013

"Jutro wyruszymy na bezkres oceanu..."

Prawie rok temu David Mitchell dał się poznać polskim czytelnikom jako autor popularnej książki pt.: Atlas chmur. Ledwie opadły emocje po szeroko komentowanej ekranizacji tej powieści, a na naszym rynku czytelniczym już pojawiła się kolejna książka Mitchella, która w żaden sposób nie ustępuje miejsca poprzedniej. Autor po raz kolejny zabiera nas na statek płynący w nieznane. Pewnie zastanawiacie się, dokąd dopłyniemy dzięki lekturze powieści pt.: Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta? Otóż moi Drodzy Podróżnicy, nasz statek dobije do brzegów "sztucznej wyspy w kształcie wachlarza"[1] w zatoce Nagasaki, która na kilkanaście godzin stanie się naszym nowym domem. Gotowi na literacką podróż w czasie i przestrzeni? Zatem wyruszamy!


, , ,

piątek, 22 listopada 2013

Wojenne losy Zaniewskich


Upalny sierpień 1939 roku członkowie rodziny Zaniewskich spędzali w różny sposób. Sierżant Bronisław stacjonujący z Korpusem Ochrony Pogranicza w okolicach Burkutu popadł tego lata w konflikt ze swym przełożonym chorążym Chwieduszko. Ostra wymiana zdań i bójka między żołnierzami zapowiadała poważne konsekwencje dla obu stron. W czasie, gdy młody żołnierz drżał z obawy, że przyjdzie mu opuścić szeregi KOP-u, jego brat Stanisław, świeżo upieczony lekarz, przygotowywał się do zmiany stanu cywilnego. Pewnego sierpniowego popołudnia 1939 roku oświadczył się Marii Herensztad, warszawskiej Żydówce i wraz z ukochaną rozpoczął planowanie zaślubin. Temu pomysłowi nie przeciwstawił się nawet Władysław, ojciec obu bohaterów i głowa rodziny Zaniewskich, nieskory do przyjęcia Żydówki w krąg swego rodu. Wspólnie ze swą małżonką Różą, matką Staszka i Bronka wierzył w rychły powrót Bronka i świętowanie ślubu drugiego syna w kręgu całej najbliższej rodziny. 1 września 1939 roku wszystkie plany naszych bohaterów przerwał wybuch II wojny światowej, który na zawsze odmienił ich losy. O przygodach członków rodziny Zaniewskich w pierwszych dniach kampanii wojennej przeczytacie w książce Remigiusza Mroza pt.: Prędkość ucieczki, która otwiera nowy cykl na temat światowego konfliktu lat 1939-1945 pt.: Parabellum.



, , , , , ,

czwartek, 21 listopada 2013

Trzy baśnie na dobranoc

Pamiętam jeszcze te wieczory, kiedy jako mała dziewczynka z niecierpliwością oczekiwałam wieczornej pory, by móc wygodnie ułożyć się w łóżeczku i posłuchać baśni czytanych przez mamę. To nie był łatwy czas dla moich rodziców. Czytanie mamy nie kończyło się bowiem na jednej opowieści. Zawsze chciałam poznać przed snem dwie lub trzy historie, które skrzętnie zbierałam w głowie, by kilka lat później wracać do nich jako mały czytelnik. Od tych beztroskich chwil dzieciństwa minęło już prawie dwadzieścia lat, w czasie, których mój kontakt z baśniami ograniczał się do odkurzania bibliotecznej półki z ułożonymi obok siebie egzemplarzami Baśni H. Ch. Andersena i Braci Grimm. Wszystko zmieniło się dzisiejszego popołudnia, choć może powinnam powiedzieć wieczoru? Wzięłam do ręki pierwszą w mojej czytelniczej karierze książkę Beaty Pawlikowskiej i przepadłam bez reszty. Już po kilku kartach lektury, byłam przekonana, że człowiek w każdy wieku może kochać baśnie.


, , ,

poniedziałek, 18 listopada 2013

Kazimierz Kaczor zawodowo i prywatnie


Tego aktora znamy chyba wszyscy. Jeśli nie widzieliśmy choć jednego spektaklu z jego udziałem, to na pewno kojarzymy go z roli przystojnego warszawskiego kanalarza w serialu pt.: Jan Serce. W pamięci innych mógł zapisać się jako Leon KuraśPolskich Dróg, czy popularny Zygmunt Kotek z serialu Alternatywy 4 w reżyserii Stanisława Barei. Najmłodsze pokolenie być może kojarzy tego aktora z rolą senatora w Złotopolskich lub z chętnie oglądanym niegdyś teleturniejem Va banque, którego był prowadzącym. Jedno jest pewne: talent aktorski Kazimierza Kaczora od lat cieszy się uznaniem kilku pokoleń Polaków. Jego kariera zawodowa obfitowało w różnego rodzaju role, z których wiele przetrwało próbę czasu. A co możemy powiedzieć o życiu prywatnym Kazimierza Kaczora? Z pewnością niewiele. I właśnie dlatego powstała ta książka. Wywiad - rzeka, który znany dziennikarz, Paweł Piotrowicz przeprowadził z tym artystą to jak dotąd najlepsze źródło wiedzy na temat życia i kariery Kazimierza Kaczora.


, , , , ,

niedziela, 17 listopada 2013

Włoskie perypetie Kazimierza Luxa


Rok Pański 1797 nie był dla Europy spokojnym rokiem. Państwo polskie podzielone między trzech zaborców kilkanaście lat wcześniej zniknęło z mapy Europy. Pozostali jednak Polacy. Wielu z nich zgłosiło się na ochotnika do Legionów Polskich podlegających armii Napoleona Bonaparte. Do polskich oddziałów walczących na rzecz dowódcy Armii Italii dołączył 17-letni Kazimierz Lux, którego największe pasje to walka i piękne kobiety. Perypetie naszego bohatera stacjonującego na włoskiej ziemi, poznamy w pierwszej części cyklu poświęconego jego losom pt.: Honor Legionu, który zapowiada długą i ciekawą czytelniczą przygodę.


, , , , , , ,

piątek, 15 listopada 2013

Na tropie śmierci



Ta przeprowadzka miała być prawdziwą szansą dla rodziny Opoku. Małemu Harrisonowi, jego mamie i siostrze Lydii udało się opuścić Ghanę (w której pozostali jego Papa, maleńka siostra i babcia) i zacząć nowe życie w stolicy Wielkiej Brytanii. Nasz jedenastoletni bohater nie był jednak świadomy, że w wielkim europejskim mieście wprost roi się od różnego rodzaju niebezpieczeństw. O swoich pierwszych pięciu miesiącach w Londynie, Harrison opowiada czytelnikom w debiutanckiej powieści Stephena Kelmana pt.: Zabić gołębia.


, , , , ,

niedziela, 10 listopada 2013

Słowianie ruszają na Wikingów

Chyba każdy z nas słyszał o potędze i sławie walecznych Wikingów, którzy swego czasu panowali na morzach i oceanach średniowiecznego świata. Ich wielkie wyprawy znamy dzięki licznym źródłom historycznym i bogatej literaturze naukowej poświęconej tym skandynawskim wojownikom. Okazuje się jednak, że nawet Wikingowie ponosili czasem sromotne klęski. Jedna z największych porażek Skandynawów miała miejsce w sierpniu 1136 roku, kiedy to najważniejszy port Północy - Konungaela został zaatakowany przez liczne wojska Słowian pod wodzą pomorskiego księcia Racibora. Kolejne etapy przygotowań do rajzy i przebieg słowiańskiego podboju przedstawił czytelnikom Artur Szrejter w pierwszym monograficznym opracowaniu wojny konungahelskiej pt.: Wielka wyprawa księcia Racibora. Zdobycie grodu Konungahela przez Słowian w 1136 roku.

W I poł. XII stulecia, kiedy władzę nad ziemiami polskimi sprawował wybitny wnuk pierwszego króla Polski - Bolesław Krzywousty, potęga Skandynawów została zagrożona konfliktami wewnętrznymi. W owych czasach toczył się również spór o honorową stolicę Północy i niewątpliwe centrum kulturowe Skandynawii, jakim była wówczas Konungahela. Norwesko - duński konflikt o ten ważny port handlowy po dziś dzień nie został wnikliwie zbadany przez historyków. Dzięki publikacji Artura Szrejtera mamy jednak okazję poznać pobudki, dla których wojska trybutariusza Krzywoustego wyruszyły na podbój miejsca tak ważnego dla obu skandynawskich potęg.  
Łódź Wikingów

Trzeba przyznać, że Artur Szrejter włożył mnóstwo pracy w odtworzenie losów słowiańskiej wyprawy na Konungahelę. Swoją publikację oparł on bowiem na przekazie jedynego źródła traktującego o tych wydarzeniach, tj. Sagi o Magnusie Ślepym i Haraldzie Słudze Bożym autorstwa Sturlusona. Saga ta doczekała się w Polsce tłumaczeń dwojga znanych mediewistów - Krystyny Pieradzkiej i Gerarda Labudy. Żaden z przekładów nie był jednak według autora wiernym oddaniem treści staroislandzkiej opowieści. Z tego powodu Szrejter podjął się autorskiego tłumaczenia kilku istotnych fragmentów historii opowiedzianej przez sagmana, by krok po kroku zrekonstruować każdy etap wyprawy Racibora - od momentu jej przygotowania, aż do osławionego zwycięstwa Słowian. Wnikliwa analiza każdego ze słów spisanych przed wiekami przez Sturlusona sprawiła, że o historii tej stosunkowo nieznanej wyprawy czyta się z wielką przyjemnością.

Książka Artura Szrejtera porusza nie tylko polityczne aspekty słowiańskiej rajzy. Ukazuje ona również wierzenia religijne ludów średniowiecza i zwyczaje panujące w krajach skandynawskich. Autor zwraca uwagę na uzbrojenie obu walczących stron i taktykę, jaką ludy słowiańskie zastosowały w czasie podboju Konungaheli. Wszystkie przemyślenia badacza poparte mapami i licznymi szkicami ułatwiają czytelnikowi wizualizację tez przedstawianych w tej publikacji. I choć Artur Szrejter jest z wykształcenia archeologiem, a nie historykiem, to wysiłki, które włożył w napisanie o losach wyprawy z 1136 roku, z pewnością zyskają uznanie każdego cenionego mediewisty. 

Istotnym walorem tej publikacji jest fakt, że badacz w żaden sposób nie próbuje narzucić czytelnikowi własnej wizji przedstawianej rajzy. Szrejter proponuje jedynie swoją interpretację odpowiednich rozdziałów sagi, pozostawiając odbiorcom możliwość polemiki z przekazem źródłowym. Dzięki merytorycznym argumentom autor potrafi również podważyć niektóre teorie mediewistów na opisany w publikacji temat, udowadniając, że mylna interpretacja pewnych zdarzeń bierze się najczęściej z niewłaściwego przekładu źródła historycznego. 

Za jedyny mankament tej interesującej i nowatorskiej na gruncie historycznym pozycji uważam język, jakim została ona napisana. Liczne powtórzenia pojawiające się często w obrębie jednego zdania, nieco spowalniają lekturę. Podejrzewam jednak, że zainteresowani przedstawioną w tej książce tematyką, nie zwrócą uwagi na te niewielkie błędy edytorskie. Analizowana przez Szrejtera wyprawa jest bowiem na tyle ciekawa, że niemal od pierwszych stron skupia na sobie całą uwagę czytelników. 

Jestem przekonana, że Wielka wyprawa księcia Racibora... to nie ostatnia książka w dorobku Artura Szrejtera i z niecierpliwością czekam na kolejne, równie odkrywcze publikacje tego autora.


AUTOR:
Artur Szrejter
TYTUŁ:
Wielka wyprawa księcia Racibora.
Zdobycie grodu Konungahela przez Słowian w 1136 roku
SERIA:
Wojny Wikingów i Słowian
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
240


, , , , , ,

piątek, 8 listopada 2013

Mały Książę w Nowym Jorku


Dawno, dawno temu pewna jedenastoletnia dziewczynka dostała prezent. Z pozoru zwyczajna książka o przygodach małego chłopca, pilota i róży stała się dla niej największym skarbem. Wtedy Ania Szado nie miała jednak pojęcia, że podarowany jej w dzieciństwie Mały Książę autorstwa Antoine`a de Saint - Exupéry`ego na długie lata zwiąże późniejszą pisarkę z dziełami słynnego francuskiego pilota.


, , , , , ,

poniedziałek, 4 listopada 2013

Wojna w kraju bogów


Uwielbiana przez jednych i znienawidzona przez innych Ameryka Północna to kontynent bez historii. Jej prawdziwy polityczny rozwój przypadający na wiek XVIII, plasuje ten obszar daleko w tyle za kontynentami tzw. Starego Świata. Właśnie z tego powodu, przeszłość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej stanowi wdzięczny temat literacki, czego dowodem jest znakomita książka Neila Gaimana pt.: Amerykańscy bogowie.



, , , , , ,

sobota, 2 listopada 2013

Narodziny i upadek potęgi


W owych czasach, kiedy władzę nad Ziemią sprawowali bogowie, a ludzie dopiero zaczynali proces stałego osadnictwa, w południowej części Międzyrzecza powstało państwo, które dzięki swojej potędze i wybitnemu władcy zapisało się złotymi literami w historii pierwszych cywilizacji. Opowieść o Agadzie (Akadzie), czyli krainie Sargona Wielkiego zainspirowała Krzysztofa Milczarka do stworzenia książki pt.: Sargon. Wybrańcy Inanny, w której przedstawił on legendarną genezę powstania państwa akadyjskiego. 

Od czasu rządów Szarrukina, który pod swą władzą zjednoczył całą Mezopotamię, minęło już kilkadziesiąt lat. Teraz wnuk Sargona, Naramsin dzierży w swych rękach odziedziczone królestwo. I to właśnie na jego kolanach siada pewnego dnia ukochany syn i następca Szarkaliszarri, który pragnie poznać historię swojej ojczyzny. Po latach, gdy nasz narrator z małego chłopca zmienia się w panującego, jeszcze raz wraca pamięcią do lat dzieciństwa, by przywołać opowieść o swym wielkim pradziadku, którą pierwszy raz usłyszał od Króla Czterech Stron Świata. A jest to historia niezwykła, w której pomiędzy bogami a ich wyznawcami istnieje nie tylko mentalna, ale również fizyczna więź.

Droga do sławy Szarrukina, chłopca uratowanego przed laty z nurtów rwącej rzeki, wiodła przez łono wielkiej bogini miłości i wojny Inanny, znanej nam pod imieniem Isztar. To ona upatrzyła sobie Szarrukina na swoją ofiarę i seksualnego partnera, który rozsławi jej imię w całej Mezopotamii. Ta transakcja wiązana miała opłacić się każdej ze stron. Sargonowi zapewniała namiastkę władzy i szacunek u poddanych mu ludów, zaś Inannie gwarantowała naczelne miejsce wśród Anunnakich i potęgę, o jakiej marzą wszyscy bogowie. Ten  niezwykły sojusz okazał się jednak zawodny. Śmiertelność ludzka i zemsta bogów stanęły na drodze planom bogini wojny, która postanowiła zrobić wszystko, by uchronić się od niechybnej klęski. 

Trzeba przyznać, że spisania legendarnych dziejów państwa wielkiego Sargona, podjął się odpowiedni człowiek. Krzysztof Milczarek, z wykształcenia historyk, interesuje się dziejami starożytnej Mezopotamii od dziesięcioleci. Jego rozległa wiedza na temat dziejów Starożytnego Wschodu, tamtejszych religii i mitologii pozwoliła mu stworzyć historię, której próżno szukać w podręcznikach do dziejów antycznego świata. Ta w dużej mierze fantastyczna opowieść jest próbą wypełnienia pustych kart historii jednej z najstarszych potęg Wschodu. I choć daleko jej do doskonałości, stanowi ona ciekawą alternatywę dla wszystkich zainteresowanych początkami państwa leżącego między Eufratem a Tygrysem. 

Książka ma jedną podstawową wadę, której podczas lektury po prostu nie da się pominąć. Jest nią całkiem spora liczba opisanych na kartach powieści stosunków intymnych między Inanną a Sargonem, podczas których, jak twierdzi autor, "duch skacze do przodu", by zadowolić niewyżytą boginię. Co ciekawe, nasz śmiertelny wódz mimo upływu lat, nadal dysponuje wielkim duchem i spełnia łóżkowe oczekiwania swej boskiej wybranki. Okazuje się jednak, że nie on jeden zagląda do sypialni w świątyni Isztar, w związku z czym wątków erotycznych w tej opowieści jest naprawdę dużo. Dochodzi do tego, że stają się one przerywnikami pomiędzy kolejnymi wyprawami wojennymi, których władcy Akadu podejmują się, by zaspokoić nie tylko potrzeby fizyczne, ale i ambicje bogini wojny. Wszystko to sprawia, że geneza imperium akadyjskiego opiera się na erotyczno-wojennych pobudkach. I choć miłość i polityka od zawsze idą ze sobą w parze, to pewnych wydarzeń po prostu nie trzeba opisywać.

Mimo tych moich prywatnych utyskiwań, polecam powieść Krzysztofa Milczarka każdemu, kto ma ochotę na kilka godzin przenieść się do starożytnej Mezopotamii i zobaczyć na własne oczy narodziny potęgi Sargona Wielkiego. Ta literacka podróż w czasie na pewno będzie dla Was interesującym doświadczeniem.




AUTOR:
Krzysztof Milczarek
TYTUŁ:
Sargon. Wybrańcy Inanny
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
368






, , , , , , , , ,

czwartek, 31 października 2013

Od kaleki do bohatera


Juraj Červenák, autor słynnego Władcy wilków po raz kolejny zaprasza czytelnika do średniowiecznego świata, w którym rządy sprawuje się magią i pięścią. Żelazny kostur to pierwszy tom trylogii o losach Ilji - silnego Muromca z Karaczarowa i legendarnego księcia Światosława, który wraz z drużyną swoich bohatyrów sieje postrach w całej wczesnośredniowiecznej Rusi.



Ilja z pewnością nie urodził się pod szczęśliwą gwiazdą. Ten niechciany syn władyka Jahja i niewolnicy z plemienia Wiatyczów jest największym pośmiewiskiem Karaczarowa. Jego wygląd zewnętrzny nie pozostawia wątpliwości: chłopak nie powinien się urodzić. Bezużyteczny, wypędzony przez ojca kaleka, tuła się po okolicy topiąc smutki w pitnym miodzie. Aż do pewnego wieczoru, kiedy jego rodzinne ziemie zostają najechane przez plemiona Kipczaków i Czeremisów. Najeźdźcy wycinają w pień Karaczarskich wojowników, zaś miejscowe kobiety (w tym Dinarę, damę serca Ilji) biorą do niewoli. Z życiem uchodzi jedynie nasz kaleki bohater. Jego los, byłby jednak przesądzony, gdyby nie trzech jeźdźców z drużyny Światosława.

Jegor, Wołch i Mikuła, czyli najwierniejsi wojowie księcia kijowskiego przemierzają tereny złupionego Karaczarowa, by zdać władcy relację o napotkanych plemionach. Na swej drodze spotykają Ilję, który opowiada im straszne losy swoich współbraci. Dowiadują się także, że ów Muromiec zawdzięcza swoje kalectwo pewnemu zaklęciu rzuconemu przed laty przez czarownicę. Jeźdźcy postanawiają więc za wszelką cenę zrzucić urok z cudem ocalonego mężczyzny. I pewnie by im się nie udało, gdyby nie Wołch i jego czarodziejski Malachitowy Kostur. Jedno zaklęcie, kilka machnięć kosturem i oto przed nami stoi silny i mężny Ilja, w niczym nie przypominający dawnego kaleki. Teraz może wyruszyć w pościg za najeźdźcami, by pomścić mieszkańców Karaczarowa i odnaleźć ukochaną Dinarę. Czy mu się to uda? Przeczytajcie sami.

Fabuła Żelaznego Kostura rozwija się powoli. Nasz bohater niemal nie zsiada z grzbietu ukochanego konia Buruszki, na którym przemierza okoliczne stepy w poszukiwaniu Dinary. Czasem mamy wrażenie, że on sam nie wie, gdzie podąża. A gdy w końcu przystępuje do drużyny Światosława, argument siły jest jedyną jego bronią. Tajemniczy i małomówny Ilja nie budzi sympatii nie tylko wśród pobratymców, ale i u czytelnika. W ferworze walki z Bułgarami i Chazarami zapomina o Dinarze, a gdy ją w końcu odnajduje, należy już do innego. Wtedy również nie podejmuje starań, by odzyskać ukochaną. Kto wie, być może ich miłość rozkwitnie w kolejnym tomie tej trylogii?

Tym, co najbardziej przeszkadza w czasie lektury Żelaznego Kostura, są infantylne wypowiedzi bohatyrów, w których nie brakuje wulgaryzmów. Jeśli jednak ominiemy kilka naprawdę kiepskich dialogów, to pozostanie nam ciekawa, choć wolno postępująca historia, w której wprost roi się od łupieżczych wypraw, walk plemiennych,  czy obrzędów religijnych typowych dla ludów wczesnośredniowiecznych. 

Sentyment do historii Rusi nie pozwolił mi przejść obojętnie obok Żelaznego Kostura, a nutka magii wpleciona w przedstawiane wydarzenia, tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że o tak odległych czasach można pisać w wyjątkowo oryginalny sposób. Zachęcam więc do lektury wszystkich, którzy lubią takie historyczno-fantastyczne połączenia. 


AUTOR:
Juraj Červenák
TYTUŁ:
Żelazny kostur
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
512




, , , , ,

wtorek, 29 października 2013

O czasie, którego nie ma


Życie Marcela Prousta było nierozerwalnie związane z historią jego ojczystego kraju. Narodziny wielkiego twórcy zbiegły się z wielką przegraną Francji w wojnie z Prusami i ogłoszeniem Trzeciej Republiki Francuskiej. Dzieciństwo, a także młodzieńcze lata pisarza przypadły zaś na słynny "fin de siècle". Nic zatem dziwnego, że w najwybitniejszym cyklu tego autora, opatrzonym tytułem W poszukiwaniu straconego czasu, wprost roi się od przemian ściśle związanych nie tylko z biografią Prousta, ale również z sytuacją społeczno-polityczną XIX-wiecznej Francji. Dziś, w 100 lat po pierwszym wydaniu wspomnianego cyklu, Wydawnictwo MG oddaje w ręce czytelników pierwszy tom tej quasi-autobiograficznej powieści pt.: W stronę Swanna, który otwiera przed nami tajemniczy świat stworzony niegdyś w wyobraźni autora. 


, , , , ,

czwartek, 24 października 2013

Zakazana miłość Broniewskiego

Z czym kojarzy nam się Broniewski? Z liryką rewolucyjną, alkoholizmem i bezgraniczną miłością do wcześnie zmarłej córki. Niewiele wiemy jednak o życiu intymnym naszego pisarza, a jeszcze mniej o jego romantycznym usposobieniu. Na szczęście są tacy ludzie jak Dariusz Pachocki, dzięki którym czytelnik ma szansę odkryć nieznane do tej pory oblicze tego wybitnego poety. Z inicjatywy Pachockiego została bowiem wydana korespondencja Władysława do niejakiej Ireny Helman, zebrana w książce pt.: Broniewski w potrzasku uczuć.

W morze spienione, w szumiące morze
gwiazdy spadały i nikły.
Oto Ci serce dzisiaj otworzę -
To przypływ, miła, to przypływ(...)

Przypływ nowego uczucia pojawia się u Broniewskiego dosyć niespodziewanie. Władysław od kilku lat żonaty z Janką, matką jego ukochanej córeczki Anki[1], obdarza nowym uczuciem młodą studentkę prawa. Śliczna Irenka do tego stopnia podbija serce naszego pisarza, że dla niej gotów jest porzucić swoje dotychczasowego życie. Mamy jednak rok 1933, a relacja między zakochanymi wcale nie jest taka prosta.

Mówiłem sercu:  "Milcz o miłości,
serce uparte i dumne"-
a miłość rosła we mnie jak kościół,
dokąd wniesiono już trumnę(...).

Broniewski nie wie jak wybrnąć z tej skomplikowanej sytuacji. Z jednej strony bezgraniczna miłość do dziecka, z drugiej fatalne zauroczenie młodą Żydówką z krakowskiego Kazimierza. Do tego na drodze nowej miłości stają: żona Janka i cała rodzina Helmanów, którzy nie akceptują biednego goja z Warszawy. Co więc pozostaje zakochanym? Jedynie korespondencja, w której snują oni plany wspólnej przyszłości.

I. Helman
Słowa miłości, słowa rozpaczy
zdławiła noc głuchoniema.
Kochać- to znaczy dotknąć, zobaczyć,
a Ciebie nie ma...nie ma (...)

Dariuszowi Pachockiemu udało się odnaleźć te listy. Irena zachowała niemal wszystkie epistoły ukochanego. On, chcąc po czasie wymazać ją z pamięci, większość listów Helmanówny zniszczył. Ocalało zbyt mało, by móc odtworzyć całą wymianę myśli między naszymi bohaterami, a jednocześnie wystarczająco dużo, by pokazać uczuciowe zaangażowanie twórcy Bagnetu na broń. Ta ciekawa i miejscami wzruszająca korespondencja ukazała nam zupełnie nowe oblicze Władysława Broniewskiego. Wielki żołnierz, po latach pisarz mocno zaangażowany w sprawy polityczne, jawi nam się w listach jako zagubiony, zniewolony przez uczucie romantyk, który żyje nieustanną nadzieją na spotkanie lub choćby kolejną wiadomość od swojej ptaszyny.
W cieniu kwitnącego uczucia stoi jednak druga kobieta. Żona, która dla dobra córki ma prawo zakończyć romans swego męża. Dzięki listom poznajemy także jej stosunek do tej niewygodnej relacji,a trzeba przyznać, że jest on wyjątkowo zaskakujący.

Ach! Ona świeci blaskiem wspaniałym
w gwiazd spadających hymnie,
gwiazdy- to mało, morze- to mało,
jeżeli miłość jest przy mnie (...)

Czym byłyby jednak wspomniane listy bez odpowiedniej interpretacji? Zwyczajną korespondencją dwojga ludzi. Dariusz Pachocki nie pozostawił jednak czytelnika samego wobec tak interesujących źródeł historycznych. Zapewnił mu znakomity wstęp, liczne komentarze dotyczące niektórych fragmentów i wyjątkowo dużą ilość fotografii, nie tylko naszych bohaterów, ale również ludzi lub przedmiotów z nimi związanych. Wszystko to wydane w zachwycającej oprawie, sprawia, że Broniewski w potrzasku uczuć to pozycja obowiązkowa dla miłośników naszego poety i tych, którzy z pasją odkrywają kolejne "smaczki" z biografii znanych twórców literatury.

Miła ja płaczę...Gwiezdny alkohol
ma posmak cierpki i przykry.
Fala powraca szemrząc Ci: "Kocham".
To przypływ, miła, to przypływ[2].

Gdyby nie ta książka, z pewnością nie poznałabym romantycznej natury Broniewskiego, którą na co dzień skrywał pod płaszczem powagi i dystansu do świata, pomagając w tym sobie wysokoprocentowym alkoholem. Właśnie z tego powodu gorąco ją Wam polecam, choć istnieje obawa, że nasz bohater może uwieść słowem również swoje współczesne czytelniczki. Strzeżcie się Drogie Panie!


AUTORZY:
Władysław Broniewski i Irena Helman
TYTUŁ:
Broniewski w potrzasku uczuć
WSTĘP i OPRACOWANIE:
Dariusz Pachocki
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
224








[1] Właściwie Joanna Broniewska. Zob. D. Pachocki: [Wstęp do:] Broniewski w potrzasku uczuć. Kraków 2013.
[2] W. Broniewski: Przypływ. W Tegoż: Wiersze i poematy. Łódź 1980. s. 242-243.





, , , , , ,

poniedziałek, 21 października 2013

Nie samym czytaniem człowiek żyje, czyli propozycja wystawy

Historię regionalną wprowadza się dzieciom od najmłodszych lat. Wycieczki po okolicy, szkolne lekcje regionalizmu, czy ciekawostki na temat regionu zręcznie przemycane przez nauczyciela podczas historycznych wynurzeń, mają poszerzyć naszą wiedzę o tym, co nam najbliższe. Dla niektórych to ostatnia szansa, by poznać bliżej swoje miasto i okoliczne miejscowości. No chyba, że człowiek studiuje historię. Wtedy przyjdzie mu się spotkać ze szczegółową historią regionu, w obrębie którego znajduje się dany uniwersytet. I w ten oto sposób mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego (w tym ja) mają wyjątkową okazję poznać bliżej historię Śląska. Perspektywa ta nie jest szczególnie radosna, gdy ma się przed sobą egzaminy z tegoż przedmiotu i stertę literatury do przeczytania. Są jednak przyjemniejsze formy nauki i to właśnie o nich chciałam Wam opowiedzieć.

Z inicjatywy Muzeum Historii Katowic i Archiwum Państwowego w Katowicach powstała wystawa pt.: W okupowanym mieście. Topografia Katowic w latach 1939-1945, którą od 5 IX 2013 r. - 3 XI 2013 r. można zwiedzać w siedzibie wspomnianego muzeum.




Autorzy tej wystawy postanowili przedstawić odbiorcom przeobrażenia, jakim w latach 1939-1945 uległy Katowice, okupowane wówczas przez władze hitlerowskie. W  tym celu wykorzystane zostały liczne materiały archiwalne, znajdujące się w zbiorach obu instytucji, które objęły swym patronatem to przedsięwzięcie. Ułożone w porządku chronologicznym fotografie i plakaty ściśle związane z ówczesnymi Katowicami, prowadzą nas od wybuchu II wojny światowej aż do końca okupacji niemieckiej na tym terenie.

Obwieszczenie władz niemieckich do ludności Górnego Śląska
(zapewniające mieszkańcom wyzwolenie z niewoli państwa polskiego).
Widok na ulicę św. Jana 
Wystawa ta to nie tylko próba nakreślenia zmian topograficznych, jakie podczas okupacji hitlerowskiej spotkały mieszkańców Katowic, ale również rozległa charakterystyka życia Ślązaków i problemów, z jakimi borykali się oni w latach II wojny światowej.

Plakat zapowiadający jarmark bożonarodzeniowy, organizowany przez Hitler Jugend


Jeśli jesteście ciekawi, jak w czasie II wojny światowej wyglądały Katowice oraz w jaki sposób organizowano życie społeczne na okupowanym terenie, to gorąco zachęcam do zapoznania się z tą wystawą i poszerzenia własnej wiedzy na temat historii Śląska.




, , , ,

czwartek, 17 października 2013

In His Secret Life...

Światła gasną. W mroku nie widzę jego twarzy. Słyszę tylko ciepły, monotonny baryton, niepodobny do żadnego innego. Po chwili wąskie strumienie światła padają na jego postać. Uśmiechnięty, nienagannie ubrany staruszek cicho nuci swój największy przebój Hallelujah. Tak właśnie wyobrażam sobie koncert Leonarda Cohena, na którym jeszcze nie byłam. Ten artysta nie jest żadnym nowym odkryciem światowej sceny muzycznej. Jego kariera rozpoczęła się kilkadziesiąt lat wcześniej, kiedy jeszcze nie było mnie na świecie. Teraz, dzięki biografii Leonarda pióra Sylvie Simmons moje pokolenie ma szansę poznać drogę, która doprowadziła Cohena do szczytów popularności.



, , , , , ,

wtorek, 15 października 2013

Nie ma wolności bez "Solidarności"...


... a "Solidarności" bez Lecha Wałęsy! I właśnie dlatego, z szacunku do przeszłości i wkładu najsłynniejszego w Polsce elektryka w wyzwolenie kraju spod władzy radzieckiej powstał film Andrzeja Wajdy. Czekaliśmy na niego i czekaliśmy, wreszcie jest! Idziemy do kinowej sali, siadamy w fotelu i mamy nadzieję na 130 minut żywej historii naszego kraju. A tu co? Reklamy! Trwające niemal 10 minut zwiastuny wszystkich planowanych produkcji tej jesieni. Przygryzamy wargi i myślimy, że to cena, jaką musimy zapłacić za ponad dwie godziny wysokiej klasy rozrywki. Nic bardziej mylnego. A przecież zwiastun, który już kiedyś Wam prezentowałam, obiecywał ciekawą, miejscami nawet zabawną opowieść. Cóż, jak to zwykle ze zwiastunami bywa, kłamał!


, , ,

piątek, 11 października 2013

Afera w Szarpanicach!

W Szarpanicach Gdańskich dochodzi do fali nieuzasadnionych omdleń. Najpierw Tosiek, właściciel sex shopu o wymownej nazwie "Figielek", a potem kolejni mieszkańcy. Wioskę ogarnia panika, a miejscowa prasa tylko czeka, by wykorzystać lokalną sensację. Redaktor naczelny "Nowin" (czy też "Szumowin" jak twierdzą czytelnicy) wysyła na zwiady swoją najlepszą dziennikarkę - Alicję Rokicką i poleca jej opisanie serii tajemniczych zasłabnięć. Kobieta nieświadoma zagrożenia z przyjemnością podejmuje wyzwanie. Nie spodziewa się, że za swoją dziennikarską ciekawość będzie musiała zapłacić najwyższą cenę. Brzmi groźnie? Bez obaw, to tylko fabuła kolejnej powieści Magdy Bielickiej pt.: JestĘ magistrĘ.



, , , ,

wtorek, 1 października 2013

Żywa legenda sióstr Brontë


Przyszły na świat w rodzinie irlandzkiego emigranta. Dorastały na wrzosowiskach Haworth. W młodym wieku stały się wielkimi pisarkami. Dwie z nich bardzo szybko pożegnały się z życiem. Ta, która została, rozpowszechniła mit o trzech wybitnie utalentowanych siostrach Brontë. Jakie były ich losy i czy rzeczywiście zdolności pisarskie Anne i Emily, a nie fantazja ich starszej siostry zapewniły im nieśmiertelność? Na te pytania odpowie Wam najnowsza książka Eryka Ostrowskiego pt.: Charlotte Brontë i jej siostry śpiące, która z powodzeniem mogłaby stać się kompendium wiedzy o tym znanym i docenianym na całym świecie rodzeństwie.


, , , , , ,

wtorek, 24 września 2013

Bolt Błyskawica


Stosunkowo niedawno opowiadałam Wam o nowej biografii Boba Marleya, który dzięki swojemu niebywałemu talentowi muzycznemu rozsławił Jamajkę na całym świecie. Okazuje się jednak, że król reggae to nie jedyny popularny Jamajczyk. Od kilku lat rekordy popularności bije ktoś inny. To Bolt Błyskawica, o którego życiu i karierze sportowej przeczytamy w autobiografii pt.: 9.58- Autobiografia najszybszego człowieka na świecie.



, , , ,

niedziela, 22 września 2013

Targi Książki w Katowicach & film Małgośki Szumowskiej

Jeszcze niedawno wszyscy Ślązacy (i nie tylko) czekali na to wydarzenie, a dziś mamy przed sobą już ostatni dzień III Targów Książki w Katowicach. Spora liczba wydawnictw, ciekawe panele i całe mnóstwo interesujących osób - w tych kilku słowach można streścić całą tę wielką imprezę. Zapomniałabym o najważniejszym, wręczanie nagród "eBuka 2013". Czemu to takie istotne? Bo jedno z wyróżnień trafiło do DADY! Co prawda, liczyłam na zwycięstwo bloga dabudubida, bo moim zdaniem pozostawia on w tyle blogi z nim konkurujące, no ale cóż, jury zdecydowało inaczej. Jego autor, jak mniemam nie osiądzie na laurach (a właściwie na "desce") i za rok rozgromi konkurencję. Ze swojej strony mogę tylko obiecać, że podobnie jak w minioną sobotę, przy okazji kolejnej nagrody też siłą wypchnę go na scenę i uwiecznię ten zaszczytny moment! :) Dada, gratuluję raz jeszcze! :)




czwartek, 19 września 2013

Ogłoszenia parafialne

Dziś kilka słów na temat książek, które niebawem będą miały swoją premierę wydawniczą i garść informacji z mojego życia prywatnego. No to zaczynamy!

         Antoni Kroh: Sklep potrzeb kulturalnych                                            PREMIERA: 9 października 2013r.





,

środa, 18 września 2013

Dorosłe dzieci


Dla detektywa Wiktora Getza to miało być po prostu kolejne zlecenie. W swojej długoletnie karierze śledził już drobnych złodziei i poszukiwanych listami gończymi przestępców. Nie spodziewał się jednak, że tym razem obiektem jego zainteresowań staną się dzieci, a ściślej dwóch małych chłopców: 12-letni Prosper i 5-letni Bonifacy, którzy uciekli z domu wujostwa Hartliebów. Wiktor przekonany, że znalezienie tych dwóch gagatków na ulicach Wenecji  nie może być nazbyt trudne, przystał na propozycję Estery Hartlieb. I właśnie od tego momentu rozpoczyna się akcja bodaj najlepszej książki Cornelii Funke pt.: Król Złodziei, która jest znakomitym dowodem na to, że pewne motywy po prostu nie mogą ulec przedawnieniu.


, , , , ,

wtorek, 17 września 2013

W pogoni za terroryzmem


Zamachy terrorystyczne są w dzisiejszym świecie na porządku dziennym. Co i rusz słyszymy w mediach o kolejnych samobójczych atakach na różne instytucje rządowe, wielkie korporacje handlowe lub środki komunikacji miejskiej. Czy zdarzyło Wam się jednak znaleźć w samym sercu zamachu i cudem ujść z życiem? Lavie Tidhar znalazł się w takiej sytuacji dwukrotnie, gdy wraz z żoną przebywał na półwyspie Synaj (2004r.) i rok później podczas pobytu w Londynie. Pamięć o tamtych przerażających chwilach pozostała w nim na zawsze. To właśnie wydarzenia, których był świadkiem, stały się przyczynkiem do napisania powieści w sposób wyjątkowo oryginalny podejmującej tematykę globalnego terroryzmu.


, , , , ,

niedziela, 15 września 2013

O Sosnowcu raz jeszcze



Jeszcze do niedawna Zbigniew Białas znany był w świecie czytelniczym jako autor fenomenalnego, docenionego przez krytykę Korzeńca, który został obsypany mnóstwem nagród literackich i nie tylko. Okazuje się jednak, że interesujące śledztwo w sprawie denata Alojzego Korzeńca wcale nie zakończyło tej sosnowieckiej opowieści. Co więcej, powstała druga część fascynującej historii, której bohaterami są znani i lubiani przez czytelników mieszkańcy Sosnowca. Puder i pył w niczym nie ustępuje swojemu literackiemu poprzednikowi, zaś przygody, które przeżywają postaci tej powieści, są najlepszym dowodem na to, że jej autor ma niezwykły talent pisarski i potrafi go doskonale wykorzystać.


, , , , ,

piątek, 6 września 2013

One Love


Moja przygoda z muzyką reggae zaczęła się kilka lat temu. Jak każda fanka tego stylu muzycznego musiałam przejść etap fascynacji utworami prekursora i niekwestionowanego króla reggae, czyli Boba Marleya. I choć znam na pamięć One Love, czy No Woman, No Cry, to do tej pory nie miałam zbyt wielkiego pojęcia o życiu prywatnym ich twórcy. By nadrobić braki wiedzy, zabrałam się za lekturę najnowszej biografii Boba Marleya spisanej przez znanego, muzycznego dziennikarza, Chrisa Salewicza pt.: Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae. To właśnie dzięki tej książce poznałam prawdziwe oblicze człowieka, który od dziesięcioleci żyje w sercach wszystkich fanów stworzonej tej niosącej pokój muzyki.



, , , , , ,

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Między rzeczywistością a fikcją

AUTOR:
Lucius Shepard
TYTUŁ ORYGINALNY:
A Handbook of American Prayer. Louisiana Breakdown. Viator
TYTUŁ POLSKI:
Modlitewnik Amerykański. Luizjański blues. Viator.
PRZEKŁAD:
Wojciech Szypuła
SERIA:
Uczta Wyobraźni
WYDAWNICTWO:
MAG
LICZBA STRON:
560


Nazwisko Luciusa Sheparda znają niemal wszyscy fani literatury z gatunków science fiction i fantasy. Mimo tak wielkiej popularności tego autora, polski czytelnik miał niewiele okazji, by poznać jego twórczość. Na całe szczęście Wydawnictwo MAG po raz kolejny pokusiło się o wydanie książki Sheparda. Tym razem wybór padł na trzy mikropowieści: Modlitewnik Amerykański. Luizjański blues. Viator, które nie przez przypadek trafiły to jednego zbioru. O czym traktują te wyjątkowo cenione przez krytyków utwory? O wierze, sensie życia, przemijaniu i nieustannym dążeniu człowieka do zaspokajania swoich pragnień.



, , , ,

piątek, 23 sierpnia 2013

Do czego przyda się chustka?

AUTOR:
Śp. Joanna Sałyga
TYTUŁ:
Chustka
WYDAWNICTWO:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
LICZBA STRON:
400
KSIĄŻKA TO PRZEDRUK BLOGA AUTORKI:
http://chustka.blogspot.com/


Chustka potrzebna jest każdemu. Czasem trzeba w niej schować twarz, na której nie obeschły jeszcze ślady łez. A potem unieść głowę i ruszyć dalej[1].


Dziś opowiem Wam historię, która niestety wydarzyła się naprawdę. Pewną kobietę od jakiegoś czasu bolał brzuch. W natłoku codziennych spraw prywatnych i zawodowych nie po drodze jej było do lekarza. W końcu jednak się do niego wybrała, by dowiedzieć się, co jej dolega. To był piękny kwietniowy dzień 2010 roku. Diagnoza była jednak okrutna. Nowotwór. Od tej chwili życiowy zegar Asi zaczął tykać w zastraszająco szybkim tempie. Nie wiedziała, czy został jej tydzień życia, miesiąc, a może rok? Nie była jednak sama. U swojego boku miała 5-letniego synka i Niemęża. To dla małego Giancarlo zaczęła pisać swój dziennik. Założyła bloga po to, by kiedyś malec mógł przeczytać jej historię. W taki sposób CHUSTKA trafiła do blogosfery.



, , , , ,

wtorek, 20 sierpnia 2013

Strzał w "Dziesiątkę"

AUTOR:
Alessandro Del Piero
TYTUŁ ORYGINALNY:
GIOCHIAMO ANCORA
TYTUŁ POLSKI:
Alessandro Del Piero. Gramy dalej
TŁUMACZENIE:
Marcin Nowomiejski
WYDAWNICTWO:
SQN
LICZBA STRON:
192

Ostatnimi czasy w świecie piłkarskim panuje moda na biografie. Każdy ceniony zawodnik ma na swoim koncie przynajmniej jedną książkę opowiadającą o jego dzieciństwie i drodze do sławy. Spisywane przez dziennikarzy sportowych opowieści o losach znanych i lubianych cieszą się dużą popularnością w gronie kibiców, którzy chętnie odkrywają nieznane dotąd szczegóły na temat swojego idola. Alessandro Del Piero nie poszedł jednak w ślady kolegów i postanowił sam napisać książkę, traktującą zarówno o nim samym, jak i o jego życiowej pasji - piłce nożnej. W ten sposób na polski rynek trafiła książką pt.: Alessandro Del Piero. Gramy dalej, która w niczym nie przypomina tradycyjnej autobiografii. Jeśli jeszcze ktoś nie wie, kim jest autor tej książki, to ten krótki film powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.





, , , , , , ,

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Sekrety królewskiego rodu


Jeszcze kilka tygodni temu cały świat oczekiwał narodzin Royal Baby. Teraz, gdy Jerzyk, czyli George Alexander Louis jest już na świecie, wraz z jego rodzicami przeżywamy poszukiwania niani i kolejne zmiany, jakie następują w życiu jego ojca, czyli przyszłego następcy tronu brytyjskiego. Dynastia Windsorów zdominowała medialny świat i stała się dzięki niemu bodaj najpopularniejszą w historii. Jednak to, co widzimy na szklanym ekranie, to zaledwie część prawdy na temat życia prywatnego członków rodziny królewskiej. Ten drugi, mniej popularny zbiór faktów związanych z osobami bliskimi królowej Elżbiecie II, przedstawia czytelnikom Marek Rybarczyk w fenomenalnej książce pt.: Tajemnice Windsorów. Gotowi na garść najbardziej skrywanych sekretów wprost z komnat pałacu Buckingham? No to zaczynamy!


, , , , , ,

środa, 14 sierpnia 2013

¿Español? Sí, gracias nr 23

TYTUŁ:
 ¿Español? Sí, gracias 
CENA:
10,50zł
DWUMIESIĘCZNIK:
nr 23
LICZBA STRON:
34









PRENUMERATA:
http://www.espanol.edu.pl/prenumerata.php


Wczoraj opowiedziałam Wam trochę o Wydawnictwie Colorful Media i ukazujących się jego nakładem magazynach. Przedstawiłam Wam również zawartość English Matters. Dziś pora na krótką charakterystykę zawartości drugiego magazynu, który trafił w moje ręce, czyli ¿Español? Sí, gracias.


, , ,

wtorek, 13 sierpnia 2013

Wydawnictwo Colorful Media

Niedawno dzięki uprzejmości pani Pauliny z Wydawnictwa Colorful Media trafiły do mnie dwa magazyny dla osób uczących się języka obcego, dlatego też postanowiłam podzielić się z Wami informacjami na temat wspomnianego wydawnictwa i pokazać Wam, z czego składają się takie przydatne w edukacji magazyny.

Colorful Media to wydawnictwo magazynów językowych i serwisów internetowych, wśród których dominują te związane z edukacją. Ich publikacje pewnie nie raz widzieliście w salonach Empik, salonikach prasowych InMedio, Relay, w kioskach sieci Ruch i Kolporter, czy księgarniach językowych. Wydawnictwo publikuje następujące magazyny:


, , , , ,

piątek, 9 sierpnia 2013

Królowa nauki zawodowo i prywatnie

AUTOR:
Shelley Emling
TYTUŁ ORYGINALNY:
Marie Curie and Her Daughters. The Privace Lives of Science`s First Family
TYTUŁ POLSKI:
Maria Skłodowska-Curie i jej córki. Opowieść o najsłynniejszej w dziejach rodzinie naukowców
PRZEKŁAD:
Wojciech Górnaś
WYDAWNICTWO:
Muza SA
LICZBA STRON:
312

Nazwisko i osiągnięcia naukowe tej kobiety znają ludzie na całym świecie. Jako pierwsza Polka w historii podjęła studia na paryskiej Sorbonie, gdzie rozpoczęła się jej prawdziwa kariera naukowa. Z czasem jej wybitne osiągnięcia uhonorowane zostały najważniejszą nagrodą w świecie nauki. Nobel dla pierwszego naukowca - kobiety sprawił, że nazwisko Marii Skłodowskiej - Curie zapisało się złotymi literami w historii chemii i badań nad promieniotwórczością. Mimo tak wielkiej popularności naszej rodaczki w Polsce i jej drugiej ojczyźnie Francji, żaden z biografów nie poświęcił zbyt wiele miejsca związkom Marii Skłodowskiej- Curie ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Lukę obejmującą kilkanaście lat życia noblistki uzupełniła Shelley Emling w swojej książce pt.: Maria Skłodowska- Curie i jej córki.



, , , , , , , , ,

środa, 7 sierpnia 2013

Złoty chłopiec angielskiej piłki nożnej

Każdy mężczyzna zakochany do szaleństwa w piłce nożnej pragnie mieć syna, z którym mógłby od najmłodszych lat trenować swój ulubiony sport. Takie marzenie miał również Ted Beckham. Ten wielki fan Manchesteru United nie posiadał się z radości, gdy jego żona Sandra dała mu w prezencie synka. David odziedziczył po ojcu pasję do futbolu i od najmłodszych lat poświęcał cały swój wolny czas na treningi. Nikt nie przypuszczał, że z czasem chłopiec ten zamieni park w południowym Londynie na murawę Old Trafford i tym samym zasili szeregi ukochanego przez siebie i ojca klubu. O długiej drodze nieśmiałego chłopca do najsłynniejszego na świecie piłkarza opowiada nam Gwen Russell w swojej nowej książce pt.: David Beckham. Piłkarz. Celebryta. Legenda.



, , , , , , , , , ,

wtorek, 6 sierpnia 2013

Prawdziwe życie Jane Eyre


O talencie pisarskim słynnych sióstr Brontë, których powieści cieszą się uznaniem niemal od dwóch stuleci, nikogo nie trzeba zapewniać. Najpopularniejszą spośród trójcy pisarek z tej rodziny, jest jednak postać najstarszej siostry, Charlotte. To jej książkę pt.: Profesor przedstawiałam Wam jakiś czas temu (recenzja tutaj). Dziś chciałabym przybliżyć Wam bodaj najlepsze w dorobku pisarskim dzieło Charlotte Brontë, czyli historię legendarnej już Jane Eyre, której losy poznacie dzięki książce Jane Eyre. Autobiografia.


, , , , ,

piątek, 2 sierpnia 2013

Dziewczyna z Południa

AUTOR:
Nancy Milford
TYTUŁ ORYGINALNY:
Zelda
TYTUŁ POLSKI:
Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda
TŁUMACZENIE:
Zofia Zinserling
WYDAWNICTWO:
Marginesy
LICZBA STRON:
496

Twórczość Nancy Milford nazywanej też "profesorką amerykańskich biografii", mimo swej popularności w Stanach Zjednoczonych, była dotąd mało znana polskim czytelnikom. Impas ten po wielu latach od pierwszego wydania przełamało jednak Wydawnictwo Marginesy, oddając w ręce rodzimych czytelników wyjątkowo rzetelną biografię Zeldy Sayre pióra tej autorki. Zastanawiacie się, kim jest jej bohaterka i dlaczego pisarka wybrała właśnie tę kobietę? Otóż dlatego, że Zelda Sayre, znana nam raczej jako Zelda Fitzgerald, była siłą napędową i jednocześnie największą muzą Francisa Scotta Keya Fitzgeralda. Gdyby nie ona, życie tego wielkiego twórcy mogło potoczyć się zupełnie inaczej.


, , , , , , ,