Historię regionalną wprowadza się dzieciom od najmłodszych lat. Wycieczki po okolicy, szkolne lekcje regionalizmu, czy ciekawostki na temat regionu zręcznie przemycane przez nauczyciela podczas historycznych wynurzeń, mają poszerzyć naszą wiedzę o tym, co nam najbliższe. Dla niektórych to ostatnia szansa, by poznać bliżej swoje miasto i okoliczne miejscowości. No chyba, że człowiek studiuje historię. Wtedy przyjdzie mu się spotkać ze szczegółową historią regionu, w obrębie którego znajduje się dany uniwersytet. I w ten oto sposób mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego (w tym ja) mają wyjątkową okazję poznać bliżej historię Śląska. Perspektywa ta nie jest szczególnie radosna, gdy ma się przed sobą egzaminy z tegoż przedmiotu i stertę literatury do przeczytania. Są jednak przyjemniejsze formy nauki i to właśnie o nich chciałam Wam opowiedzieć.
Z inicjatywy Muzeum Historii Katowic i Archiwum Państwowego w Katowicach powstała wystawa pt.: W okupowanym mieście. Topografia Katowic w latach 1939-1945, którą od 5 IX 2013 r. - 3 XI 2013 r. można zwiedzać w siedzibie wspomnianego muzeum.
Autorzy tej wystawy postanowili przedstawić odbiorcom przeobrażenia, jakim w latach 1939-1945 uległy Katowice, okupowane wówczas przez władze hitlerowskie. W tym celu wykorzystane zostały liczne materiały archiwalne, znajdujące się w zbiorach obu instytucji, które objęły swym patronatem to przedsięwzięcie. Ułożone w porządku chronologicznym fotografie i plakaty ściśle związane z ówczesnymi Katowicami, prowadzą nas od wybuchu II wojny światowej aż do końca okupacji niemieckiej na tym terenie.
Obwieszczenie władz niemieckich do ludności Górnego Śląska (zapewniające mieszkańcom wyzwolenie z niewoli państwa polskiego). |
Widok na ulicę św. Jana |
Wystawa ta to nie tylko próba nakreślenia zmian topograficznych, jakie podczas okupacji hitlerowskiej spotkały mieszkańców Katowic, ale również rozległa charakterystyka życia Ślązaków i problemów, z jakimi borykali się oni w latach II wojny światowej.
Plakat zapowiadający jarmark bożonarodzeniowy, organizowany przez Hitler Jugend |
Jeśli jesteście ciekawi, jak w czasie II wojny światowej wyglądały Katowice oraz w jaki sposób organizowano życie społeczne na okupowanym terenie, to gorąco zachęcam do zapoznania się z tą wystawą i poszerzenia własnej wiedzy na temat historii Śląska.
Jak tylko będę w Katowicach z chęcią odwiedzę wystawę. Przede wszystkim dlatego, że interesuje mnie historia II wojny światowej. Niedawno odwiedziłam Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Wrażenie ogromne, polecam! A historię swojego regionu każdy powinien choć trochę znać:)
OdpowiedzUsuńO rety, takie fajnie rzeczy się dzieją w tych niefajnych Katowicach? Się może i wybiorę, a co!
OdpowiedzUsuńNie do końca moje zainteresowania, ale lubię się włóczyć po różniastych wystawach. ;)
OdpowiedzUsuńEch, gdybym mieszkał na Śląsku nie omieszkałbym odwiedzić prezentowanej wystawy. Ha, a ten plakat z jarmarkiem bożonarodzeniowym, organizowanym przez Hitler Jugend po prostu rozbraja :)
OdpowiedzUsuńZ chęcią bym się wybrała, gdybym miała bliżej.
OdpowiedzUsuńakurat wkrótce będę w Katowicach:)
OdpowiedzUsuńhttp://okno-buntowniczki.blogspot.com/
Lubię oglądać takie wystawy :)
OdpowiedzUsuń