Agata Tuszyńska
TYTUŁ:
Tyrmandowie. Romans amerykański
WYDAWNICTWO:
MG
LICZBA STRON:
272
DATA PREMIERY:
3.10.2012r.
Historie miłosne kojarzą nam się jednoznacznie. Przywołują na myśl ckliwe romansidła z rzeszą wyidealizowanych bohaterów, którzy są gotowi pokonać wszelkie przeciwności losu, by zdobyć serce ukochanej osoby. Okazuje się, że jedna z tych pozornie wyimaginowanych historii przydarzyła się naprawdę. Jej bohaterem stał się Leopold Tyrmand -polski pisarz i publicysta, który w latach 50. XX wieku był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w naszym kraju. Trzecia żona Tyrmanda - Marry Ellen Fox (Tyrmand) postanowiła opowiedzieć polskiemu czytelnikowi o swoim związku z autorem Dziennika 1954 i ujawnić prywatną korespondencję, dzięki której mamy okazję poznać zupełnie inne oblicze tego polskiego twórcy. Niekonwencjonalny wywiad z Marry Ellen i udostępnione przez nią listy stały się dzięki Agacie Tuszyńskiej fabułą pięknej historii miłosnej opatrzonej tytułem: Tyrmandowie. Romans amerykański.
Ta opowieść mogłaby z powodzeniem posłużyć za fabułę jednej z wielu popularnych komedii romantycznych.
Młodziutka Marry Ellen Fox, Long Island, sierpień 1960 |
Ona była 23-letnią, zabójczo piękną studentką iberystyki Uniwersytetu Yale. W przyszłości miała w planach karierę naukową. Jej zainteresowania sięgały jednak o wiele dalej. Po ojcu odziedziczyła fascynację kinematografią, po matce zainteresowanie modą i miłość do wiktoriańskich mebli. Ciągle powtarzała, że jej korzenie tkwią w odległej Europie wschodniej. Pewnego dnia natrafiła na jego artykuł w New Yorkerze i poczuła, że łączą ich podobne poglądy. Wtedy postanowiła napisać do niego list...
On był wówczas pięćdziesięcioletnim emigrantem z dużym bagażem doświadczeń. Lata II wojny światowej, a później komunizmu ukształtowały dojrzałego twórcę, ekscentryka i propagatora muzyki jazzowej. Żyd, warszawiak z krwi i kości musiał jednak opuścić swoją ojczyznę, by móc tworzyć kolejne dzieła, wstrzymywane do tej pory przez rodzimą cenzurę. Wybrał Amerykę - wyśnioną krainę każdego polskiego literata doby PRL-u. Tam zarabiał na życie jako wykładowca i publicysta. Pisał artykuły o literaturze i polityce. Odkrywał i potępiał działania komunistów. Nie wiedział, że wśród jego czytelników znajduje się pewna piękna Żydówka...
Ich znajomość zaczęła się zupełnie niewinnie. Krótka korespondencja, spotkanie i nieoczekiwane uczucie. Ciągłe wyjazdy Tyrmanda nie dawały nadziei na dłuższy związek tych dwojga ludzi. By zatrzymać ukochanego przy sobie, Marry Ellen postanowiła niemal każdego dnia wysyłać do niego listy. Jej korepondencja nie pozostawała bez odpowiedzi. W ten sposób powstała pokaźna kolekcja, którą mamy okazję przeczytać w najnowszej książce Agaty Tuszyńskiej.
Leopold Tyrmand wraz z dwójką potomstwa: Matthew i Rebeca, 1983 r. |
Oprócz listów autora Złego do ukochanej i odpowiedzi na nie, znajdziemy w tej publikacji również wiele osobistych wspomnień trzeciej żony Lolka. Marry Ellen ujawnia w nich zupełnie inne oblicze swego męża, który dzięki zainteresowaniu płcią piękną uzyskał w ojczyźnie przydomek playboya. Tyrmand z opowieści jego ukochanej to dojrzały, ciepły, rodzinny mężczyzna, który zrobiłby wszystko dla swojej żony i dzieci. Z przyjemnością i niemałym wzruszeniem czytamy jego kolejne listy do Marry Ellen. Spoziera z nich bowiem wybitny intelektualista świadomy swego talentu, a zarazem dumny z wrodzonej prostoty.
Lektura cudzej korespondencji zawsze stawia czytelnika w niezręcznej sytuacji. Z jednej strony ma on świadomość, że narusza czyjąś prywatność, z drugiej zaś dzięki listom ma szansę poznać najskrytsze tajemnice ich nadawcy i adresata. Tym razem możemy jednak porzucić wszelkie obawy. Mary Ellen Tyrmand oddała w nasze ręce najpiękniejszą część swojego życia, która mimo upływu lat nie straciła na aktualności. Dowodem na to jest ta genialna książka. Za każdym razem, kiedy patrzę na jej okładkę, widzę dwoje zakochanych, którzy istnieją tylko dla siebie. Czy aby nie o to chodzi w miłości?
Tyrmandowie. Romans amerykański to jedna z tych pozycji, których zalety mogłabym wymieniać w nieskończoność. Agata Tuszyńska przedstawiła czytelnikowi wzruszającą, dopracowaną w każdym calu historię, która opatrzona licznymi zdjęciami pochodzącymi z prywatnego albumu Marry Ellen Tyrmand, stała się kroniką prawdziwego uczucia. Związek Leopolda i Marry Ellen jest dowodem na to, że dla miłości różnica wieku nie ma najmniejszego znaczenia. Życzę każdemu z Was, byście doświadczyli kiedyś tego, co dane było przeżyć bohaterom tej książki i gorąco zachęcam do przeczytania niezwykłej historii miłosnej państwa Tyrmandów.
PS. 30 września 2012 roku Mary Ellen Tyrmand po raz pierwszy przyjedzie do Polski. Odwiedzi Kraków i Warszawę, by spotkać się z czytelnikami. Jeśli jesteście zainteresowani jej osobą, to wyczekujcie informacji na temat miejsc, w których będzie można ją spotkać.
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:
PS. 30 września 2012 roku Mary Ellen Tyrmand po raz pierwszy przyjedzie do Polski. Odwiedzi Kraków i Warszawę, by spotkać się z czytelnikami. Jeśli jesteście zainteresowani jej osobą, to wyczekujcie informacji na temat miejsc, w których będzie można ją spotkać.
Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:
Czyli muszę jechać do USA, nie mam innej opcji...
OdpowiedzUsuńNajpierw rozejrzyj się po okolicy. :P
UsuńRozejrzałem - i co mi z tego przyszło?;)
UsuńOj potrafisz skutecznie zachęcać. Generalnie nie byłam książką zainteresowana a teraz już główkuję jak ją zdobyć ;-)
OdpowiedzUsuńFajna okładka, taka całuśna.
OdpowiedzUsuńTrochę wstyd się przyznać, ale żadnej z pozycji Tyrmanda jeszcze nie czytałem. Czas najwyższy zmienić ten stan rzeczy - mam nadzieję, że ta recenzja okaże się dla mnie bodźcem do działania :)
Czuję się zachęcona. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńNie spodziewałam się, że w tej książce są autentyczne listy. Przyznam, że bardzo mnie zachęciłaś do lektury tego tytułu. :)
OdpowiedzUsuńSą i to zupełnie bez cenzury. ;)
OdpowiedzUsuńJuż mignęła mi przed oczami recenzja tej książki, Twoja jest kolejna i równie mocno mnie kusi. :)
OdpowiedzUsuńPodoba mi się okładka. podoba mi się tytuł (tak na dobry początek;) W sumie nie przepadam za czytaniem cudzej korespondencji, ale spróbować mogę;)
OdpowiedzUsuńMoże sięgnę, jak spotkam w księgarni.
OdpowiedzUsuń___
Ja właśnie miałam niemałe problemy z doczytaniem tej książki. I musiałam czytać ją wieczorami, bo taką cegłę trudno brać ze sobą do szkoły. ;)
Mogłaby stanowić niezły balast dla kręgosłupa :D
UsuńZazdroszczę :) W takim razie będę czekała na premierę książki, bo bardzo mnie nią zainteresowałaś.
OdpowiedzUsuńBardzo bym chciała ją przeczytać, zapowiada się interesująco:)
OdpowiedzUsuńczuję się zainteresowana :)
OdpowiedzUsuńgdybym zauważyła gdzieś tą książkę to nie wzięłabym jej do ręki ale po twojej recenzji z chęcią ją przeczytam:) Pozdrawiam i zapraszam do mnie na kulturalna-rzeczywistosc.blogspot.com/
OdpowiedzUsuń