sobota, 29 marca 2014

Opowieść o "Milusinie" ["Powrót do Sulejówka" - Włodzimierz Kalicki]

Opowieści o ludziach, którzy przeszli do historii jest całe mnóstwo. Znacznie rzadziej napotykamy w literaturze na wspomnienia miejsc, w których ci ludzie mieszkali. Włodzimierz Kalicki, autor Powrotu do Sulejówka, postanowił napisać książkę o pewnym dworku i jego słynnym mieszkańcu. Tak powstała fascynująca historia "Milusina", w którym przed laty żył marszałek Józef Piłsudski.

Zakupiony przez Aleksandrę Piłsudską dworek w Sulejówku miał być nowym domem dla rodziny marszałka. Położony w leśnej okolicy "drewniaczek" został odnowiony rękami byłych legionistów i przez lata gościł w swoich progach największe osobistości II Rzeczypospolitej Polskiej. To właśnie tam Piłsudski pisał książki, tworzył przemówienia i opracowywał strategię słynnego "zamachu majowego". I choć właściciel "Milusina" zmarł w 1935 roku, dworek nie stracił na znaczeniu. Jego dalsze losy po dziś dzień pozostają interesującą kartą burzliwej historii Polski, czego najlepszym dowodem jest książka Kalickiego.

Wspaniała fotografia Józefa Piłsudskiego i jego córek zamieszczona na okładce Powrotu do Sulejówka to nie jedyne zdjęcie, które zachwyci nas podczas lektury tej książki. Autor zadbał bowiem, by jego słowa opatrzone zostały całym mnóstwem fotografii z prywatnych zbiorów rodziny marszałka Piłsudskiego, jak również zdjęć pochodzących ze zbiorów Archiwum Akt Nowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dzięki tym materiałom mieszkańcy "Milusina" towarzyszą nam w wyjątkowo ciekawej podróży do przeszłości.

Znakomicie prowadzona narracja i dziesiątki ciekawostek z historii dworku oraz życia prywatnego rodziny Piłsudskich, zapewnią czytelnikom kilka godzin wspaniałej lektury, która daje zupełnie nowe spojrzenie na osobę marszałka. Wielki polityk widziany z dala od salonów Belwederu, w ogródku przed dworkiem, z pewnością zyska sympatię czytelników i pozwoli im choć na chwilę zapomnieć o wydarzeniach, które uczyniły z niego najwybitniejszego w historii przywódcę Polski.

Powrót do Sulejówka to książka idealna dla wszystkich miłośników architektury, którzy uwielbiają historie przedwojennych budowli. To także pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych sylwetką i życiem prywatnym marszałka Piłsudskiego. Bez wątpienia wzbudzi ona również ciekawość u miłośników unikatowych, starych fotografii, którzy najpewniej potraktują ją jak drogocenny album godny honorowego miejsca w domowej biblioteczce.

AUTOR:
Włodzimierz Kalicki
TYTUŁ:
Powrót do Sulejówka. Opowieść o dworku marszałka Piłsudskiego
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
132


, , , , , , ,

wtorek, 25 marca 2014

Cała prawda o Premier League ["Futbol obnażony" - Anonimowy Piłkarz]

Na długo przed premierą tej książki w środowisku piłkarskim zawrzało. Fani futbolu, a przede wszystkim zawodnicy Premier League, w napięciu oczekiwali na każdy kolejny artykuł publikowany w "The Guardian", by dowiedzieć się, jaki sekret tym razem wyjawi czytelnikom Anonimowy Piłkarz. Wtedy nie spodziewano się jednak, że z jego refleksji na temat futbolu powstanie książka pt.: Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League, która otworzy drzwi do najlepiej skrywanych tajemnic angielskiej piłki nożnej.

Autor tej książki poświęcił ponad 260 stron na opowieść o grze w Premier League, zarobkach piłkarzy, złośliwych trenerach, angielskich mediach i największych aferach z udziałem czołowych zawodników. By móc podzielić się z czytelnikami swoimi doświadczeniami, musiał pozostać anonimowy. I choć podczas lektury co i rusz zdradza nam sekrety z własnej kariery piłkarskiej, to nie odkrycie jego tożsamości jest dla nas najważniejsze. O wiele ciekawsze są bowiem kulisy sportu, który nieustannie przyciąga przed ekrany telewizorów miliony kibiców.

Tego jeszcze nie było! Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League to zbiór faktów, o których nawet najbardziej gorliwi kibice nie mieli pojęcia. Tajemniczy świat piłki nożnej porównany przez autora do środowiska agentów nieruchomości, kusi, prowokuje i wielokrotnie doprowadza do zupełnej degrengolady moralnej. O tych dobrych i złych aspektach piłkarskiej kariery wspomina człowiek, który sam dał się oczarować błyskom fleszy, osiągnął wiele w tej dyscyplinie sportu, a przy tym na własnej skórze doznał przykrości ze strony przełożonych. Właśnie taki bagaż doświadczeń zawodowych był mu potrzebny, by stać się rzetelnym informatorem wprost z zamkniętego dla dziennikarzy środowiska.

Prosty, szczery i przez to wyjątkowo bliski czytelnikowi, język, jakim Anonimowy Piłkarz opowiada nam o wielu wstrząsających epizodach z angielskich boisk, z pewnością przyciągnie do tej książki nie tylko fanów piłki nożnej, ale również wszystkich zainteresowanych aferami z udziałem znanych graczy. Kilku kolegów z branży, autor przywołał z nazwiska, wielu innych zaś wspomniał pomijając dane personalne. Swoją książką sprawił więc niemałą niespodziankę nie tylko czytelnikom, ale również swoim towarzyszom z murawy.

Dzięki tej publikacji, Anonimowy Piłkarz przełamał tabu. Poruszył najbardziej dotkliwe aspekty tej branży, a do tego obnażył wszelkie niedociągnięcia zawodników, ich sztabów szkoleniowych, agentów oraz mediów, które tylko czekają na jakąś sensację z udziałem piłkarskiego celebryty. Po lekturze tej książki mogę z całą pewnością przyznać, że jego praca nie poszła na marne. Być może ten sam Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League, który dla Nas jest tylko zbiorem najpilniej strzeżonych piłkarskich sekretów, okaże się dla wszystkich osób z branży przedstawionych w tej książce rodzajem upomnienia, swoistym znakiem ostrzegawczym przed kolejną zawodową wpadką. Jeśli chcecie się przekonać, czy gra Anonimowego Piłkarza z czytelnikami jest warta świeczki, powinniście koniecznie przeczytać tę pozycję!


AUTOR:
Anonimowy piłkarz
TYTUŁ ORYGINALNY:
I Am The Secret Footballer: Lifting The Lid On The Beautiful Game
TYTUŁ POLSKI:
Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League
PRZEKŁAD:
Piotr Czernicki- Sochal
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
264



, , , ,

sobota, 22 marca 2014

Młodzieniec dojrzewa, dziewczęta zakwitają ["W cieniu zakwitających dziewcząt"- Marcel Proust]

Jak kochać to księcia. 
Jak kraść to miliony. 
Jak czytać to tylko klasykę literatury. 

Z tym pierwszym się zgadzam. Do drugiego nie zachęcam, za to gdy chcę zażyć nieco literackiej klasyki, bez wahania sięgam po dzieła Marcela Prousta. Tak było w przypadku drugiego tomu słynnego cyklu pt.: W poszukiwaniu straconego czasu, o którym po raz pierwszy opowiadałam Wam kilka miesięcy temu.

W cieniu zakwitających dziewcząt (bo taki tytuł nosi drugi tom wspomnianego cyklu) zakwita, a w zasadzie rozkwita i nasz narrator. Nadal chętny do kontaktów z Gilbertą (córką Odety i Swanna), powiela całe mnóstwo zachowań jej ojca, z których niegdyś się naśmiewał. Mało tego, jego pole zainteresowań nie ogranicza się tylko do córki znanych nam bohaterów, ale obejmuje również jej matkę. Ba, godne uwagi naszego narratora wydają się nawet wiejskie dziewki i młodziutkie damy poznane podczas wakacji w Balbec. Czy to ideał miłości romantycznej rodem z dzieł francuskich klasyków prowokuje bohatera do poszukiwań, czy też przemianę tę należy zrzucić na karb okresu dojrzewania? Oto jest zagadka!


Druga część słynnego cyklu Prousta jest świetnie dopracowaną kontynuacją poprzedniego tomu, a przy tym, nic nie stoi na przeszkodzie, by czytać ją jak osobne dzieło. Historia w niej opowiedziana jest znana i nieznana zarazem. Ciężar opowieści skupia się bowiem na osobie samego narratora i wydarzeniach, w których przed laty brał udział. I choć nie raz opowie nam on o postaciach dobrze znanych z tomu pt.: W stronę Swanna, to niemal do ostatniej strony nie możemy się wyzbyć wrażenia, że prawdziwą jego intencją jest przede wszystkim odtworzenie epizodów z własnego okresu dojrzewania.

Z cyklem pt.: W poszukiwaniu straconego czasu jest jak z dobrym ciastkiem (np. magdalenką). Kto raz spróbował smaku tej prozy, zawsze będzie do niej wracał. Tak było również ze mną. Niebywały zmysł obserwacyjny narratora i jego skłonności do rozległych, a przy tym nad wyraz błyskotliwych opisów zwróciły mnie raz jeszcze w stronę prozy Prousta i przyznam, że W cieniu zakwitających dziewcząt spędziłam czas z taką sama przyjemnością, z jaką przy lekturze pierwszej części wędrowałam W stronę Swanna. A po zakończeniu lektury stale towarzyszyła mi ciekawość, o czym też opowie nam bohater w swojej kolejnej powieści z tej serii?

Prawdziwych miłośników literatury francuskiej i wielbicieli talentu Marcela Prousta chyba nie muszę przekonywać, że oto prezentuję Wam pozycję obowiązkową, która zasłużyła na honorowe miejsce w Waszej biblioteczce. Utrzymany na najwyższym poziomie drugi tom słynnego cyklu spełnia najbardziej wygórowane czytelnicze wymagania i wprost prosi, by sięgnąć po kolejną część tej opowieści, co z pewnością uczynię w stosownym momencie.

AUTOR:
Marcel Proust
TYTUŁ ORYGINALNY:
Á l’ombre des jeunes filles en fleur
TYTUŁ POLSKI:
W cieniu zakwitających dziewcząt
CYKL:
W poszukiwaniu straconego czasu
PRZEKŁAD:
Tadeusz Żeleński (Boy)
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
576


, , , , , ,

środa, 19 marca 2014

Człowiek, który zmienił bieg historii ["Sam ze wspomnieniami"- Michaił Gorbaczow]

Są ludzie, którzy za sprawą swych zasług i czynów przechodzą do historii. Tak było również w przypadku tego mężczyzny. W Rosji przypisano mu przed laty niesłuszne miano zdrajcy. Kraje Europy Zachodniej po dziś dzień nazywają go człowiekiem, dzięki któremu upadł Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Michaił Gorbaczow, bo o nim tu mowa, po raz kolejny wyszedł naprzeciw obiegowym opiniom o jego życiu i działalności politycznej, oddając w ręce czytelników swoją najnowszą książkę pt.: Sam ze wspomnieniami.

Ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, jedyny prezydent ZSRR i jednocześnie narrator tej książki przywołuje na jej kartach wspomnienia związane zarówno z życiem prywatnym rodziny Gorbaczowów, jak i z zaczętą w młodym wieku działalnością polityczną samego Michaiła. Dzięki temu zbiorowi uporządkowanych chronologicznie refleksji nad życiem i polityką, czytelnicy mają szansę poznać prawdziwe oblicze człowieka, który zainicjował pierestrojkę.

W trzech częściach znakomitej opowieści Gorbaczowa poznamy historię życia tego polityka, odnajdziemy sylwetki najsłynniejszych wodzów Rosji Radzieckiej poczynając od Józefa Stalina, a kończąc na osobie panującego obecnie prezydenta Rosji Władimira Putina, wreszcie otrzymamy od narratora krótki wykład na temat przyczyn reform politycznych wprowadzonych w życie za rządów Michaiła. Po tak wnikliwej analizie pojęcia głasnost i pierestrojka z pewnością nie będą już dla nas obce.

Na szczególną uwagę zasługuje ciepło, z jakim były przywódca ZSRR wspomina swoją ukochaną żonę Raisę. To ona przez dziesiątki lat była u boku męża, gdy ten podejmował najważniejsze decyzje związane z przyszłością narodu rosyjskiego. Swoją książką autor oddaje jej hołd za obecność i wsparcie małżeńskie, dzięki któremu przetrwał nawet najtrudniejsze momenty swojego życia.

Refleksje Michaiła Gorbaczowa zamieszczone w książce pt.: Sam ze wspomnieniami pozwalają nam nie tylko odkryć długą drogę narratora od narodzin w Kraju Stawropolskim do gabinetu przywódcy ZSRR na Kremlu, ale również prześledzić przemiany społeczno-polityczne, którym przez dekady podlegali mieszkańcy socjalistycznego Związku Radzieckiego. Autor nie unika w swej książce również słów krytyki względem dawnych towarzyszy partyjnych i osób, które działały na szkodę narodu rosyjskiego. Wszystko to czyni ze wspomnień Gorbaczowa ciekawą pozycję dla zainteresowanych historią Związku Radzieckiego, osobą ostatniego sekretarza KPZR oraz dla młodego pokolenia, znającego wydarzenia z ubiegłego wieku jedynie za sprawą podręczników szkolnych i opowieści rodziców.

Ocena recenzenta: 6/6

AUTOR:
Michaił Gorbaczow
TYTUŁ ORYGINALNY:
Najedinie s soboj
TYTUŁ POLSKI:
Sam ze wspomnieniami
PRZEKŁAD:
Olga Morańska
WYDAWNICTWO:
Świat Książki
LICZBA STRON:
448


Recenzja pierwotnie napisana dla portalu:

                                                      





, , , , , ,

piątek, 14 marca 2014

Biegi narciarskie dawniej i dziś ["Droga do Justyny Kowalczyk"- Daniel Ludwiński]

Jeszcze niedawno z zapartym tchem śledziliśmy wszystkie starty Justyny Kowalczyk w biegach narciarskich na igrzyskach olimpijskich w Soczi. Dziś, gdy emocje już opadły, a królowa nart wróciła do Polski w towarzystwie złotego medalu olimpijskiego, mamy niebywałą okazję poznać bliżej historię dyscypliny sportowej, którą wykonuje i przybliżyć sobie sylwetki sportowców, którzy przed laty startowali w zawodach biegaczy i odnosili znaczące sukcesy. A wszystko to za sprawą książki Daniela Ludwińskiego pt.: Droga do Justyny Kowalczyk. Historia biegów narciarskich.

Dzięki tej pozycji przeniesiemy się w czasie do zamierzchłego roku 1767 i weźmiemy udział w pierwszej rywalizacji norweskich biegaczy. A potem? Podróżując przez kolejne dekady prześledzimy rozwój biegów narciarskich i poznamy zawodników, których nazwiska przez lata były wizytówką tej dyscypliny sportowej. Gotowi na całe mnóstwo sportowych emocji? No to zaczynamy!

Wśród całego mnóstwa biegaczy zaprezentowanych na kartach tej książki, znajdziemy nazwiska fenomenalnych od setek lat Norwegów i Norweżek, wzmianki o znakomitych przedstawicielach tej dyscypliny pochodzących z byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i całe mnóstwo nazwisk polskich sportowców odnoszących sukcesy w biegach narciarskich na przestrzeni ubiegłego stulecia. Opowieści o startach Stefanii Biegun, sióstr Majerczyk, czy Bronisławy Staszel-Polankowej to zaledwie mały wyimek burzliwej historii biegów narciarskich w naszym kraju. Bez niego jednak nie jesteśmy w stanie zrozumieć przyczyn, dla których każdy występ biegaczki z Kasiny Wielkiej budzi u Polaków tak wielkie emocje. Nim zatem poznamy początki kariery sportowej naszej królowej nart, sięgnijmy pamięcią wstecz i wraz z byłymi biegaczami przenieśmy się w czasy, gdy reprezentanci tej dyscypliny sportowej nie używali niezbędnych obecnie na trasach biegowych kijków.

Pasjonaci biegów narciarskich i sportowców dużego formatu, takich jak Justyna Kowalczyk czy Marit Bjørgen z pewnością przemkną przez kilkaset stron tej książki w zastraszającym tempie. Pozostali mogą miejscami robić przerwy na nasmarowanie nart (posiłek) lub uzupełnienie płynów (małą czarną). Jedni i drudzy po dotarciu do mety, czyli ostatniej strony tej książki, będą odczuwać niewysłowioną przyjemność z lektury, która w przystępny sposób poszerza wiedzę czytelników na temat jednego z najważniejszych sportów zimowych w naszym kraju.

Daniel Ludwiński, autor książki pt.: Droga do Justyny Kowalczyk. Historia biegów narciarskich spisał się na medal. Na kilkuset stronach powieści przedstawił genezę tego sportu, wyjaśnił, na czym polega różnica pomiędzy biathlonem a skiathlonem i zaprezentował całą gamę wybitnych biegaczy, którzy dzięki talentowi i ambicji zasili grono tych najlepszych. Jeśli zatem wyrażacie choć cień zainteresowania sportem, w którym reprezentantka Polski od kilku sezonów święci triumfy, to serdecznie polecam tę książkę i zapewniam, że jej lektura będzie dla Was prawdziwą przyjemnością.

AUTOR:
Daniel Ludwiński
TYTUŁ:
Droga do Justyny Kowalczyk. Historia biegów narciarskich.
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
336


, , , , , , ,

środa, 12 marca 2014

Legenda Bursztynowej Dziewczyny ["Anna Jantar we wspomnieniach" Mariola Pryzwan]

Gdybym miała wskazać autorkę najlepszych biografii polskich gwiazd, bez namysłu podałabym nazwisko Marioli Pryzwan, a w mojej wypowiedzi nie byłoby ani grama obłudy. Wszystkie biografie wychodzące spod pióra tej publicystki to książki, które powinno się mieć w domowej biblioteczce. Nie inaczej jest z jej najnowszą pozycją, będącą wznowieniem książki pt.: Słońca jakby mniej, wydanej przez tę autorkę w 1994 roku. Rozszerzona o nowe materiały, historia wybitnej polskiej piosenkarki opatrzona tytułem Bursztynowa Dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach, dołącza do zacnego grona opowieści, dzięki którym legenda zapomnianych na kilka dekad postaci odżywa na nowo.


Książka o jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 70. XX wieku składa się ze wspomnień najbliższej rodziny Anny Szmeterling ("Jantar"), jej przyjaciół, kolegów ze środowiska artystycznego i wszystkich tych, którzy zetknęli się z talentem muzycznym Ani w ciągu krótkiego, bo 29-letniego życia tej gwiazdy. Zbiór interesujących, czasami zabawnych historyjek o Annie Jantar pozwala czytelnikom poznać jej osobę i krok po kroku prześledzić zarówno karierę, jak i zmiany zachodzące w życiu prywatnym tej gwiazdy. 

Nie sposób oceniać tej publikacji pod względem treści w niej zawartych. Losy Anny Jantar utkane ze wspomnień bliskich jej osób to materiał, który posłużył autorce do przedstawienia nie tylko sylwetki tytułowej bohaterki, ale również środowiska, w którym rozwijała się jej kariera. Na uwagę zasługuje jednak forma tej książki, tak odległa od konwencjonalnego układu stosowanego w biografiach. Mariola Pryzwan posłużyła się tu znanym nam z jej poprzedniej książki pt.: Anna German we wspomnieniach, zbiorem wspomnień podzielonych na krótkie, choć bardzo wymowne rozdziały, otwierające przed nami drzwi do rzeczywistości, w jakiej przyszło debiutować młodziutkiej piosenkarce. Taki układ treści zastosowany po raz kolejny w twórczości tej autorki, znacznie ułatwia lekturę książki i tym samym podtrzymuje niemal do ostatniej strony nasze zainteresowanie przedstawianą historią.

Mariola Pryzwan dopracowała biografię Anny Jantar w każdym szczególe. Zadbała i o to, by po lekturze, czytelnicy mogli za sprawą kalendarium powrócić raz jeszcze do najważniejszych dat z życia bohaterki książki i przyswoić sobie nazwy wybranych utworów tej piosenkarki. Do tego wspomnieć należy o znakomitym przygotowaniu merytorycznym autorki i wyjątkowo obfitym materiale ilustracyjnym, na który składają się fotografie z rodzinnych zbiorów Ani oraz zdjęcia pochodzące od jej przyjaciół i różnego rodzaju instytucji kulturalnych. To wszystko znajdziecie w kolejnej z wielu znakomitych biografii gwiazd, które powstały dzięki zaangażowaniu wspomnianej publicystki. 

Pozycję tę z czystym sercem polecam wszystkim, którzy z chęcią sięgają po opowieści na temat znanych osób, a także tym, ceniącym sobie talent pisarski Marioli Pryzwan. Jestem przekonana, że zarówno jedni, jak i drudzy będą zachwyceni książką pt.: Bursztynowa Dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach i z przyjemnością poświęcą kilka godzin na poznanie legendy tytułowej Bursztynowej Dziewczyny.


                                                     


PS. 14 marca 2014 roku (w dniu 34 rocznicy tragicznej śmierci Anny Jantar) odbędzie się spotkanie z autorką książki Bursztynowa Dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach, które poprowadzi Dorota Koman. Więcej informacji na poniższym plakacie.

                                                           


AUTOR:
Mariola Pryzwan
TYTUŁ:
Bursztynowa dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
392


, , , , , , ,

środa, 5 marca 2014

Tajna wojna obrońców pokoju [ "CIA. Tajna wojna Ameryki" - Mark Mazzetti]

Gdy w 1947 roku prezydent USA Harry Truman powołał do życia CIA, postawił przed nową instytucją jasny cel. Centralna Agencja Wywiadowcza miała być organem pozyskującym i analizującym informacje na temat zagranicznych rządów. Wówczas nie przypuszczano jeszcze, że służby wywiadowcze mogą rozszerzyć kompetencje i stać się znakomicie zorganizowaną maszyną do zabijania. O skutkach tych przeobrażeń i roli CIA w operacjach prowadzonych z ramienia amerykańskiego rządu, przeczytacie w znakomitej książce pt.: CIA. Tajna wojna Ameryki.

Mark Mazzetti, amerykański dziennikarz, korespondent wojenny, uhonorowany nagrodami Pulitzera i Livingstone`a za teksty o działaniach prowadzonych przez Stany Zjednoczone na terenie Afganistanu i Pakistanu, w swej najnowszej publikacji po raz kolejny sięga po tę nad wyraz interesującą tematykę. Tym razem opowiada czytelnikom o „tajnej wojnie” prowadzonej przez USA na wielu frontach, obnaża kulisy rywalizacji pomiędzy CIA a Pentagonem, a wreszcie zdradza również wpływ kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych na operacje szpiegowskie realizowane w najodleglejszych zakątkach świata.

CIA. Tajna wojna Ameryki to jedna z tych książek, które obracają w niwecz dotychczasowy światopogląd czytelnika. Dzięki tej pozycji mamy okazję poznać prawdziwe oblicze tajnych służb Ameryki i prześledzić kolejne dekady polityki USA względem oskarżanych o działania terrorystyczne państw azjatyckich. Najnowsza książka Mazzetiego jest lekturą obowiązkową dla wszystkich tych, którzy nadal wierzą w amerykańskie zapewnienia o utrzymywaniu pokoju na świecie.

Za szczególnie godne podziwu, należy uznać przygotowanie merytoryczne autora tej pozycji, które opierało się nie tylko na wywiadach z byłymi pracownikami CIA, Pentagonu, czy pakistańskimi bojownikami, ale również na szczegółowej analizie wszystkich dokumentów bezpośrednio związanych z przedstawionym tematem. Ogromna wiedza i doświadczenie Mazettiego w połączeniu z lekkim piórem dziennikarza sprawiła, że CIA. Tajna wojna Ameryki ani przez chwilę nie pozwala nam się nudzić. Każdy rozdział odkrywający przed czytelnikiem kolejny sekret tajnych służb, doprowadza nas do ostatecznej konkluzji, w której to ocena CIA i Pentagonu należy tylko do odbiorcy.

Jestem przekonana, że wszyscy zainteresowani kulisami amerykańskich operacji w Iraku i Afganistanie, będą zachwyceni tą ciekawą, choć dla Amerykanów niewątpliwie kontrowersyjną pozycją, którą osobiście gorąco polecam! 

AUTOR:
Mark Mazzetti
TYTUŁ ORYGINALNY:
The way of the knife
TYTUŁ POLSKI:
CIA. Tajna wojna Ameryki
TŁUMACZENIE:
Bartosz Czartoryski
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
352


, , , , , , ,