Są takie dzieła literackie, które nie wymagają żadnej rekomendacji. Od stuleci znane i lubiane przez czytelników, wielokrotnie udowodniły swoją wartość i ponadczasowy charakter. Do takich książek należy z pewnością nowela autorstwa Roberta Louisa Stevensona pt. Doktor Jekyll i pan Hyde, której wznowienie ukazało się niedawno w serii Klasyka Literatury Światowej, publikowanej nakładem Wydawnictwa SBM.
Owiana tajemnicą, przerażająca neoromantyczna narracja o przekraczającym wszelkie granice moralne człowieku, przedstawiającym się jako pan Hyde, którego poczynania śledzą czytelnicy tej opowieści, zdecydowanie wykracza poza swoją epokę. Zagadnienia związane z dwoistością natury ludzkiej i odwieczną walką dobra ze złem pod piórem Stevensona nabierają zupełnie nowego charakteru. Oto siedzibą zła staje się ludzkie ciało, a motorem napędowym niemoralnych działań psychika ludzka, dla której pożywkę stanowi człowiecze cierpienie. Brzmi jak współczesny obraz zaburzeń psychopatologicznych, a przecież utwór powstał u schyłku XIX wieku.
Uważne oko znakomitego pisarza pozwoliło mu dostrzec w człowieku więcej niż na pozór widzimy. I całe szczęście, bo dzięki temu czytelnik otrzymał ponadczasową opowieść, która przeraża i daje do myślenia. W końcu w każdym z Nas czasem prym wiedzie dr Jekyll, a czasem pan Hyde. Kwestia leży tylko w zachowaniu odpowiednich proporcji.
Jeśli jeszcze nie znacie tej kultowej opowieści o dwóch osobach żyjących w jednym ciele, to koniecznie weźcie do ręki książkę Dr Jekyll i pan Hyde z ilustracjami Charlesa Raymonda Macauleya z 1904r., które dodają tej opowieści charakterystycznego klimatu minionych stuleci i sprawiają, że trzymając w rękach to wznowienie, mamy wrażenie, jakbyśmy obcowali z jednym z pierwszych angielskich wydań tej historii. Warto mieć taką pozycję w swojej książkowej kolekcji! ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Za egzemplarz recenzencki książki otrzymany w ramach współpracy barterowej serdecznie dziękuję Wydawnictwu SBM!
AUTOR:
Robert Louis Stevenson
TYTUŁ:
Doktor Jekyll i pan Hyde
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
120
0 komentarze:
Prześlij komentarz