Nie znoszę Obłędu `44. Ledwo przebrnęłam przez Pakt Ribbentrop-Beck, a Pakt Piłsudski-Lenin omijam z daleka, ilekroć widzę tę książkę w księgarni. Dlaczego zatem kupiłam Żydów. Opowieści niepoprawne politycznie? Bo od lat zaczytuję się w książkach traktujących o Żydach i miałam nadzieję, że po obiecującej okładce z Lwem Trockim, Piotr Zychowicz choć raz pozytywnie mnie zaskoczy. Cóż, tym razem mu się nie udało, ale zacznijmy od początku.
Nim spakowałam najnowszą książkę Piotra Zychowicza do mojej wakacyjnej walizki, postanowiłam sprawdzić, co tak naprawdę autor ma do zaoferowania swoim czytelnikom. Zapowiadało się obiecująco, zwłaszcza że na okładce tej pozycji przeczytałam, iż "Żydzi rozsierdzą zarówno filosemitów, jak i antysemitów". Rzeczywiście ta książka mnie rozsierdziła. Nie ze względu na treści w niej zawarte, ale na to, ile zapłaciłam za tę wyjątkową słabą publikację.
Najnowsza książka Zychowicza jest złożona z V części, o tytułach: Rozmowy z Żydami; Rozmowy o Żydach; Komuniści, syjoniści, kolaboranci; Izrael kontra PRL; Żydzi a 17 września. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że na każdą z w/w części składają się wywiady z przedstawicielami narodu żydowskiego, naukowcami i działaczami politycznymi oraz artykuły w znacznej mierze publikowane wcześniej na łamach prasy. Gdzie tu miejsce na elementy tradycyjnej, choćby odautorskiej narracji historycznej? Zabrakło, a szkoda...
Wszystko, co napisałam powyżej nie oznacza jednak, że Żydzi są zupełnie do niczego. Dla osób, które nie prenumerują Rzeczpospolitej, Historii Do Rzeczy, Uważam Rze Historii itp. ta książka będzie zbiorem ciekawostek na temat Żydów, ich przeszłości i relacji z innymi nacjami w czasie II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Jeśli tylko przebrniecie przez dziesiątki artykułów, na pewno wyniesiecie z nich jakąś wiedzę na temat tytułowej nacji.
Nie przedłużając, mimo interesujących wkładek ilustracyjnych z fotografiami tych bardziej lub mniej znanych Żydów oraz zdjęć z wydarzeń, w których uczestniczyli, nie będę Was szczególnie zachęcać do lektury tej książki. Chyba, że rzeczywiście szukacie zbioru, gdzie wprost roi się od wywiadów, do tego stopnia, że trudno zapamiętać, kto w danej chwili jest interlokutorem naszego historyka. Czy warto inwestować w tę książkę, zdecydujcie sami.
AUTOR:
Piotr Zychowicz
TYTUŁ:
Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie
WYDAWNICTWO:
Rebis
LICZBA STRON:
464
Moją przygodę z tematyką żydowską zaczęłam w liceum. Później na studiach polonistycznych zaciekawiona historią Polski i ogólnie tematyką wojenną nie raz sięgałam po tego rodzaju dzieła. Nie wiem czasem jak podchodzić do takich książek. Tu rodzi się kwestia poprawności politycznej, poglądów. Niekiedy mam ochotę wyrzucić za okno książki, które są wychwalane przez tłumy ludzi, a ja widzę w nich kłamstwo i obłudę... Tak już z książkami podszytymi historią jest..
OdpowiedzUsuńZgadzam się z Tobą w 100%. :)
Usuń