czwartek, 26 grudnia 2013

Cała prawda o The Beatles

Rok 1968 przeszedł do historii pod znakiem demonstracji studenckich w wielu krajach Europy i kryzysu politycznego, który zapanował w ówczesnej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Mało kto jednak wie, że właśnie w 1968 roku na angielskim rynku wydawniczym ukazała się jedyna autoryzowana biografia kapeli The Beatles, najsłynniejszej z wizytówek Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lat 60. XX wieku. Autorowi książki The Beatles, Hunterowi Daviesowi udało się bowiem przekonać chłopców z Liverpoolu, by przez 18 miesięcy (między 1967 a 1968 rokiem) pozwolili mu śledzić niemal każdy swój krok. Na podstawie tych obserwacji działalności kapeli i licznych wywiadów udzielonych Daviesowi przez członków zespołu oraz ich bliskich, powstała książka, która bez wątpienia jest najważniejszą publikacją o historii grupy The Beatles. Mimo upływu lat, pozycja ta nie straciła na aktualności, a dzięki staraniom Wydawnictwa Sine Qua Non, czytelnicy mają okazję zapoznać się z jej drugim wydaniem, uzupełnionym o informacje na temat  dalszych poczynań słynnej czwórki muzyków.


, , , , , ,

niedziela, 22 grudnia 2013

Geniusz Gajosa

Na polskim rynku wydawniczym wprost roi się od biografii osób znanych i lubianych. Wśród nich wiele jest takich, po które nawet nie warto sięgać. Nastawione wyłącznie na zysk ze sprzedaży, nie mają w sobie niczego, co mogłoby zainteresować potencjalnego czytelnika. Na szczęście w tym morzu publikacji nieistotnych, czasem pojawia się perełka, o której po prostu trzeba powiedzieć. Taka właśnie jest książka Elżbiety Baniewicz pt.: Gajos, która niecały miesiąc temu została ogłoszona Najlepszą Książką Roku 2013 i wyróżniona Piórem Fredry. Co sprawiło, że to własnie ona spośród całej rzeczy innych pozycji nominowanych do tej nagrody, okazała się tą najlepszą? Z pewnością jej wyjątkowo bogata treść, która zawiera w sobie przedstawioną w porządku chronologicznym historię życia i kariery Janusza Gajosa oraz refleksję na temat przemian, jakie zaszły na scenie teatralnej ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci.



, , , , ,

środa, 18 grudnia 2013

Projektantka kolaborantka

Coco Chanel była kobietą niezależną. Jej kolejne romanse z mniej lub bardziej znanymi osobistościami francuskiej sociéty prawie zawsze miały taki sam schemat. Gdy przychodził czas na uczuciowe zaangażowanie i życiowe deklaracje, wielka kreatorka kobiecego stylu doskonale zdawała sobie sprawę, że pewnych granic przekroczyć nie może. Okazuje się jednak, że ta sama Chanel, która doprowadziła do rewolucji w świecie mody i wyzwoliła płeć piękną spod ucisku gorsetu, raz jeden postąpiła wbrew swoim zasadom, co wywołało poważne konsekwencje. Kluczem do tajemnicy wielkiej projektantki jest jedno słowo: kolaboracja, zaś sekretne drzwi, za którymi czeka na nas cała prawda o współpracy Chanel z niemiecką Abwehrą, kryją się za okładką książki Hala Vaughana o wymownym tytule: Coco Chanel. Sypiając z wrogiem.

Wydawać by się mogło, że Hal Vaughan nie uczynił niczego nowego podejmując się próby spisania biografii Chanel. Pierwsza historia życia tej dziewczyny z przyklasztornego sierocińca ukazała się przecież z inicjatywy samej zainteresowanej. Do tego niemal w każdej księgarni półki uginają się pod ciężarem podobnych publikacji. A jednak! Autorowi udało się pozyskać uwagę czytelników. Przedstawiając antysemickie poglądy swojej bohaterki oraz kulisy jej współpracy z nazistami, obalił on wizerunek kobiety bez skazy, który Gabrielle stworzyła jeszcze za życia.

Chanel w czasach młodości
Rodak Chanel w niebywale szczegółowy sposób nakreślił nam przyczyny, dla których ikona mody stała się agentką Abwehry. Omówił również stosunki, jakie łączyły ją z innymi kolaborantami, którzy strzegli interesów Rzeszy we Francji. Z nich to najbliższy sercu Coco był przystojny porucznik Hans Günter von Dicklage (znany jako Spatz). Dzięki romansowi tych dwojga w czasach niemieckiej okupacji Paryża, nasza bohaterka jako jedna z nielicznych Francuzek mieszkała hotelu Ritz, ówczesnej siedzibie nazistów. Te i wiele innych przywilejów, które wówczas posiadała, zostały przedstawione w książce Vaughana. Po jej lekturze, czytelnicy radykalnie zmienią swoje poglądy na temat życiowych wyborów pani Chanel.

Dużą zaletą tej książki jest niewątpliwie unikanie przez autora wartościowania poczynań Chanel, dzięki czemu ustrzegł się on przed zarzutem braku obiektywizmu. W biografii nie znajdziecie zatem refleksji odautorskich, które często burzą tok lektury. Vaughan pozostawia czytelnikowi wolną rękę. To od nas samych zależy, czy po lekturze tej książki potępimy Gabrielle, czy też pochwalimy ją za spryt i umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji. Jedno jest pewne: oblicze kobiety, która płakała po ogłoszeniu kapitulacji Francji, nabierze zupełnie nowego wyrazu. Jeśli zatem jesteście gotowi dokonać przewartościowania pewnego stereotypowego wizerunku wielkiej Chanel, to książka Hala Vaughana Wam w tym pomoże. Dodam jeszcze, że wszystkie miłośniczki stylu projektantki również znajdą w tej publikacji istotne nowinki na temat jej życia zawodowego. Choć jest ich niewiele, to dla tych kilku perełek, warto sięgnąć po tę pozycję. 

Polecam i zachęcam zarazem! 



AUTOR:
Hal Vaughan
TYTUŁ ORYGINALNY:
Sleeping with the Enemy. Coco Chanel`s secret war
TYTUŁ POLSKI:
Coco Chanel. Sypiając z wrogiem
PRZEKŁAD:
Hanna Pawlikowska- Gannon
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
336




, , , , , ,

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Wielka Wojna w oczach społeczeństwa

Gdy 28 lipca 1914 roku potężne Cesarstwo Austro-Węgier wypowiedziało wojnę niewielkiej, położonej na Bałkanach, Serbii, żaden z europejskich przywódców nie spodziewał się, że ten z pozoru niewielki spór przerodzi się w międzynarodowy konflikt zbrojny, który przejdzie do historii pod nazwą Wielkiej Wojny. Kilka dni później dyplomaci nie mieli już złudzeń. Wiedzieli, że starcie największych mocarstw w Europie jest nieuniknione. W ferworze wojennej mobilizacji zapomnieli jednak przygotować mieszkańców swoich krajów do walki z wrogiem, udowadniając tym samym, że rzekoma wojna narodów to tylko frazes, zgrabnie skrywający polityczne ambicje każdej ze stron konfliktu.


, , , , ,

czwartek, 12 grudnia 2013

Piętno kainowe

Wszyscy znamy biblijną historię Kaina i Abla, ukochanych synów Adama i Ewy. Wiemy, że w tej opowieści jeden z nich zostaje zgładzony z ręki drugiego. Nikomu nie trzeba również przypominać, że we wspomnianym duecie to Abel jest ofiarą. Zabity przez zazdrosnego brata, stał się na wieki symbolem śmierci niezawinionej. Mimo upływu czasu,  motyw biblijnego bratobójstwa nie traci na popularności. Jego współczesną wersję przedstawia czytelnikom Maciej Lepianka na kartach swej powieści pt.: Abel, brat mój



, , , ,

czwartek, 5 grudnia 2013

O góralach po warszawsku

Zawodu etnografa nie można się nauczyć. Nie sposób też wykonywać go w oparciu o podręcznikową wiedzę. Badacz tej dyscypliny naukowej musi posiadać pewne wrodzone predyspozycje, które bez wątpienia ułatwią mu pracę w zawodzie. Do nich właśnie należy spostrzegawczość, zmysł obserwacji i cierpliwość, dzięki której stopniowo nabywa wiedzę o interesującej go kulturze. Tych zdolności z pewnością nie brakuje Antoniemu Krohowi, który z prawdziwą pasją bada kulturę podhalańską. Swoją wiedzą na temat górali od lat dzieli się z czytelnikami w wyjątkowo ciekawych publikacjach. Jedna z nich ukazała się w 1999 roku i od razu zyskała uznanie odbiorców. Dziś, po 14 latach trzymam w ręku drugie wydanie Sklepu Potrzeb Kulturalnych, które nieco różni się od pierwowzoru. Tytułowy "remont" dał książce Kroha "drugie życie". Nowe anegdoty, refleksje i spostrzeżenia w niej zamieszczone, sprawiły, że kolejne pokolenie czytelników z przyjemnością sięga po pozycję, która o góralskiej kulturze mówi więcej niż mogłoby nam się wydawać.


, , , , , ,

wtorek, 3 grudnia 2013

80 hits of rock

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstają prawdziwe przeboje? Skąd artyści czerpią inspiracje i muzykę do nowych piosenek? Czy zalążek nowego utworu wypływa z wnętrza wokalisty, czy też powstaje w wyniku żmudnej pracy całego zespołu? Odpowiedzi na te pytania mogą być różne. Okazuje się bowiem, że o tym, czy przebój stanie się legendą decyduje wiele czynników, o których fani często nie mają pojęcia. Jedno jest pewne: piosenek, które przeszły do historii rocka jest naprawdę wiele. Nathan Brackett wybrał spośród nich aż 80 utworów. Ich genezę opowiedział czytelnikom w swojej najnowszej książce pt.: Legendarne przeboje rocka, która prowadzi nas przez kolejne dekady tego popularnego po dziś dzień gatunku muzycznego. 


, , , , , ,