środa, 31 stycznia 2024

10 sposobów na morderstwo ["Retrozbrodnie"-Mariusz Gadomski]

Po lekturze fascynujących przygód bohatera Tajemnic Hipka Wariata postanowiłam przyjrzeć się bliżej twórczości Mariusza Gadomskiego i dzięki uprzejmości samego autora w moje ręce trafiły Retrozbrodnie, czyli zbiór 10 opartych na faktach opowiadań kryminalnych, których akcja toczy się na przełomie XIX i XX wieku.
🔫
Wraz z bohaterami opowiadań Gadomskiego przemierzamy polskie miasta i wsie, by poznać mroczne tajemnice ich mieszkańców. Stajemy się świadkami brutalnych morderstw, w tym maleńkich dzieci, szaleństw bohaterów, nawet tych z arystokratycznych rodów i działań zbrodniczych duetów. Co więcej, poznajemy „od kuchni” modus operandi zabójcy i z ciekawością śledzimy procesy karne Naszych szemranych bohaterów. A to wszystko w jednej książce, w której roi się od historii wartych filmowych ekranizacji.
🔫
Szczególną zaletą Retrozbrodni jest świetnie skonstruowana narracja opowiadań, która sprawia, że czytelnicy niemal stają się świadkami mrożących krew w żyłach wydarzeń z najdalszych rubieży Rzeczpospolitej. Znakomicie przedstawione tło historyczne poszczególnych zbrodni oraz szeroko zarysowany, tak istotny dla odbiorców kontekst społeczny sprawiają, że możemy poczuć klimat tamtych czasów, poznać życie oraz problemy ówczesnych nizin i wyżyn społecznych a także przekonać się, że każdy człowiek, niezależnie od pochodzenia, w odpowiednich okolicznościach jest gotów popełnić czyn zabroniony.
🔫
Retrozbrodnie to świetnie skomponowany, przemyślany zbiór poruszających historii kryminalnych obfitujących w zwroty akcji, których nie powstydziłyby się współczesne serialowe produkcje. To prawdziwa gratka dla miłośników kryminałów retro, thrillerów, pasjonatów historii oraz fanów twórczości Mariusza Gadomskiego, do grona których niewątpliwie należę i ja.
🔫
Mariuszowi Gadomskiemu serdecznie dziękuję za książkę i za to, że przekonał mnie do kryminałów retro, co nie udało się do tej pory żadnemu autorowi. 






, , , , ,

sobota, 20 stycznia 2024

Wielkiej przygody małej myszki ["Stuart Malutki" E. B. White]

Ma zaledwie 5 centymetrów wzrostu a wywrócił do góry nogami życie pewnej nowojorskiej rodziny. Państwo Malutcy nie spodziewali się, że ich drugi syn - Stuart będzie pod każdym względem różnił się od pierwszego. O przygodach tego rezolutnego malucha o mysim obliczu przeczytacie we wznowionej nakładem Wydawnictwa Poradnia K opowieści autorstwa Elwyna Brooksa White’a pt. Stuart Malutki

🐭

Ta ponadczasowa historia od lat podbija serca małych i dużych czytelników. Zdarzenia, w których udział bierze Nasz Stuart są ciekawe, zabawne, a przede wszystkim pouczające. Ciekawość świata, dziecięca naiwność i serdeczność Naszego Malutkiego bohatera sprawiają, że chwile spędzone w jego towarzystwie mijają zdecydowanie zbyt szybko.

🐭

Równie wartościowe co sama opowieść jest posłowie autorstwa Przemysława Staronia, dzięki któremu poznajemy bliżej twórcę Stuarta Malutkiego, jego brata oraz wartości, którymi obaj kierowali się w życiu. Po tej lekturze jasnym stanie się dla Nas, że autor nie tylko podzielił się z czytelnikami swoją miłością do zwierząt, ale również chciał, byśmy zawsze z uwagą dostrzegali każdego, kto Nas otacza.

🐭

Przygody Stuarta Malutkiego to idealna lektura na dobranoc, bez której mój syn nie wyobraża sobie wieczoru. Piękna, twarda oprawa i mnóstwo ciekawych obrazków zdobiących każdy rozdział sprawiają, że to również znakomita pozycja do porannego przeglądu ilustracji oraz doskonały czasoumilacz w trakcie dziecięcej choroby. Spokojna, niemal pozbawiona agresji historia maleńkiej myszki pobudza nie tylko dziecięcą wyobraźnię a otwarte zakończenie tej historii pozwala wymyślać coraz to inne scenariusze dalszych przygód Naszego tytułowego bohatera. Ja i mój syn gorąco polecamy tę wspaniałą pozycję, choć każde z nas kocha Stuarta za co innego.

🐭

Za egzemplarz książki ja i mój syn serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Poradnia K.



AUTOR:
E.B. White

TYTUŁ ORYGINALNY:
Stuart Little

TYTUŁ POLSKI:
Stuart Malutki

TŁUMACZENIE:
Maria Jaszczurowska

ILUSTRACJE:
Garth Williams

WYDAWNICTWO:

LICZBA STRON:
150


, , , ,

wtorek, 16 stycznia 2024

Holocaust w Holandii ["Siostry z Auschwitz" - Roxane van Iperen]

 Holandia w czasie II wojny światowej. W kraju żyły setki tysięcy przedstawicieli narodowości żydowskiej, a ja do tej pory kojarzyłam tylko rodzinę Franków i to wyłącznie za sprawą zapisków Anne Frank. Dzięki moim uczniom poznałam „Siostry z Auschwitz” i moja wiedza na temat holenderskiego holocaustu wkroczyła na nieco wyższy poziom.

📇

Holocaust to jedno, a Wysokie Gniazdo, dom położony w holenderskim lasku, w którym ukrywały się dziesiątki Żydów to drugie. To on był niemym świadkiem losów tytułowych sióstr - Lien i Janny oraz ich bliskich. I to w jego progach pewnego dnia pojawili się Niemcy.

📇

Historia przedstawiona w tej książce to prawdziwa wojenna perełka. Niestety, znacznie gorzej wypada narracja. Mniej więcej do połowy książki wydarzenia toczą się niespiesznie, a my nie możemy rozeznać się w nadmiarze szczegółów, które nieco przytłaczają czytelnika. Na szczęście akcja w pewnym momencie przyspiesza, a losy Naszych sióstr niespodziewanie splecione zostają z losami sióstr Frank, co dodatkowo uatrakcyjnia lekturę.

📇

„Siostry z Auschwitz” to pozycja dla pasjonatów literatury wojennej, których z pewnością poruszą losy dwóch odważnych dziewcząt z Amsterdamu. To również gratka dla miłośników literatury faktu, bo cała historia powstała w oparciu o materiały archiwalne i relacje rodzin tytułowych sióstr. Wreszcie, to pozycja dla tych, których tak jak mnie zainteresowały losy Wysokiego Gniazda i jego rozmaitych mieszkańców.

AUTOR:

Roxane van Iperen

TYTUŁ:

Siostry z Auschwitz

WYDAWNICTWO:

Marginesy

LICZBA STRON:

432



, , , , , , ,

piątek, 5 stycznia 2024

Głos kobiet w historii ["Ludowa historia kobiet" - pod red. Przemysława Wielgosza]

W literaturze współczesnej nadeszła wreszcie era kobiet. Przedstawicielki płci pięknej są nie tylko autorkami bestsellerowych książek sprzedawanych w milionach egzemplarzy, ale również coraz częściej stają się czołowymi bohaterkami utworów poetyckich, prozatorskich czy dramatycznych. Co najważniejsze, ich życiorysy nie są li tylko fikcją literacką, stworzoną na potrzeby fabuły. To często prawdziwe historie kobiet z krwi i kości, o które po latach upomniał się los. Na fali popularności fenomenalnych Chłopek autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak, postanowiłam sięgnąć po zbiór artykułów o podobnej tematyce i tak w moje ręce trafiła Ludowa historia kobiet.

Ludowa historia kobiet to piąty tom serii pt. Ludowa historia Polski pod redakcją Przemysława Wielgosza, w którym to autorzy artykułów za punkt swoich rozważań biorą trudne i zwykle marginalizowane koleje losu kobiet przede wszystkim na przestrzeni XIX i XX wieku. W ten sposób oddają głos tym niewidzialnym dotąd w historii bohaterkom, pełniącym role matek, żon, rolniczek, służących, akuszerek czy nauczycielek, o których milczą szkolne podręczniki do historii. Poznajemy trudy ich życia, obserwujemy zmagania z rzeczywistością, w której przyszło im żyć i przyglądamy się bliżej życiorysom tych nieznanych dotąd w historii bohaterek dnia codziennego. A to wszystko w 14 różnych artykułach, zebranych w trzech blokach tematycznych, które łączy wspólny mianownik - postać kobiety z ludu. 

Z wielką przyjemnością i jeszcze większym podziwem czytałam o losach przedstawicielek płci pięknej, które mogłyby być naszymi babciami czy prababciami. Godna uznania jest bowiem heroiczność tych prostych kobiet, które każdego dnia zmagały się z wykluczeniem, poniżeniem, a nawet przemocą fizyczną, w nadziei na lepsze jutro, o którym wiele z nich mogło tylko pomarzyć. Teraz, po latach szykan i drwin, za sprawą tego udanego zbioru, wreszcie upomniała się o nie historia. 

Przystępna forma zbioru artykułów na temat kobiet z ludu stanowi interesującą alternatywę dla stosowanej zazwyczaj spójnej reporterskiej narracji. Sprawia ona, że możemy poznawać losy Naszych bohaterek na rozmaite sposoby - stopniowo, dozując sobie przyjemność lektury lub czytając "od deski do deski" przez kilka kolejnych wieczorów. To pozycja idealna dla zabieganych czytelników, którzy jednorazowo mogą wygospodarować tylko kilkanaście minut na lekturę oraz dla tych, którzy podchodzą do czytania w sposób naukowy, zachwycając się rozległą bibliografią i przypisami. Jedni i drudzy będą pod wrażeniem zawartości tej wyjątkowo atrakcyjnej publikacji. 

Po przeczytaniu Ludowej historii kobiet, z przyjemnością sięgnę po pozostałe tomy tej serii, która, mam nadzieję, w najbliższym czasie poszerzy się o nowe pozycje. W końcu wielu zapomnianych, przemilczanych przez historię bohaterów nadal czeka w odmętach dziejów na swoją literacką szansę.


Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu RM!


AUTORZY:

Praca zbiorowa pod red. Przemysława Wielgosza

TYTUŁ:

Ludowa historia kobiet

WYDAWNICTWO:

RM

LICZBA STRON:

224



, , , , , , , ,