Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Triglav!
Olga Żuk
TYTUŁ:
Dzieci Żar-Ptaka
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
332
bogowie słowiańscy, fantasy, powieść, Słowianie, władcy słowiańscy Olga Żuk, Wydawnictwo Triglav
Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Triglav!
Olga Żuk
TYTUŁ:
Dzieci Żar-Ptaka
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
332
Nadine Debertolis
TYTUŁ:
LICZBA STRON:
112
Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Lemoniada z Grupy Wydawniczej Literatura Inspiruje!
Aleksandra Tyl
TYTUŁ:
Leo! znowu Ty? Niecny plan.
Wydawnictwo:
LICZBA STRON:
Mateusz Miga
TYTUŁ:
Robert Lewandowski.
SERIA:
Sportowi giganci
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
Wśród całego mnóstwa powieści kryminalnych trudno znaleźć tę, którą wyróżnia się na tle konkurentek. Na szczęście, z pomocą czytelnikom przychodzi Maciej Lasota i jego filigranowych rozmiarów powieść będąca zaprzeczeniem wszystkiego tego, co wiecie na temat kryminałów. Kryminałek, który ukazał się w ofercie Wydawnictwa Papierowy Motyl to prawdziwy majstersztyk narracyjny i jedyna w swoim rodzaju parodia kryminału, warta każdej minuty spędzonej na lekturze.
Maciek, prywatny detektyw od siedmiu boleści, którego kariera zawodowa to przeszłość, jawi się nam jako typowy antybohater. Jego spokojną przystanią jest bar U Marcela a jedynym zajęciem spożywanie wysokoprocentowych trunków. Jałowa, choć pozornie stabilna egzystencja Maćka nagle się zmienia, gdy pewnego dnia świat widziany oczami Naszego bohatera traci swoje barwy. W czarno-białej rzeczywistości trudniej mu funkcjonować, ale tu z pomocą przychodzi wielki i wspaniały narrator tej historii, który niespodziewanie staje się jej bohaterem.
Kwieciste dialogi między narratorem a bohaterem, aluzje literackie, filmowe i społeczne, którymi przetykana jest narracja i niebywały humor komentatora opisywanych wydarzeń sprawiają, że z każdą kolejną stroną niejako na nowo odkrywamy tę historię, która najpierw zmrozi Nas listopadowym chłodem a potem rozgrzeje do czerwoności niczym usta Apolonii Kowalskiej-Nowak, szarej eminencji tej intrygującej historii.
Wbrew oczekiwaniom czytelników Kryminałek ma niewiele wspólnego ze zbrodnią w klasycznym rozumieniu i chwała mu za to. To w zasadzie książka o istocie polskości, o szarej egzystencji Polaków skrywanej za propagandową paletą barw.
I jeszcze ta okładka. Genialna w swej prostocie, będąca skrzyżowaniem prenumerowanego w czasach słusznie minionego ustroju „Detektywa” i komiksu opatrzonego ironicznymi dymkami. Ma w sobie coś tajemniczego i niepokojącego zarazem. W końcu nigdy nie wiadomo, gdzie czai się zło.
Muszę przyznać, że od czasów lektury Don Kichota nie napotkałam na narratora, który dorównałby temu wykreowanemu przez Cervantesa. Po lekturze powieści Kryminałek śmiało ogłaszam, że oto objawił Nam się polski Cervantes - fenomenalny Maciej Lasota.
Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Motyl!
Maciej Lasota
TYTUŁ:
Kryminałek
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
Jak cienka może być granica między tym, co dopuszczalne a tym, co niedozwolone? Do czego może posunąć się człowiek, który pragnie zemsty? Jeśli chcecie się przekonać i jesteście gotowi przeżyć mroczną przygodę inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, to koniecznie zwróćcie uwagę na książkę autorstwa Mariki Krajniewskiej pt. Schronisko z oferty Wydawnictwa Papierowy Motyl.
Bohater a zarazem narrator opowieści to człowiek wyjątkowo doświadczony przez los. Żyje z poczuciem straty, w cieniu śmierci, która odbiera mu najważniejszych ludzi w życiu. Utrata ojca, siostry i pośrednio również matki utwierdzają go w przekonaniu, że nie potrafi stanąć na wysokości zadania i nieustannie zawodzi pokładane w nim nadzieje. Odrzucony znajduje ukojenie wśród takich jak on, pozbawionych ciepła rodzinnego domu mieszkańców schroniska dla zwierząt. Szybko okazuje się jednak, że to miejsce może pełnić rozmaite funkcje…
Krajniewska poruszyła w swojej powieści istotny problem społeczny, jakim jest choroba alkoholowa. Nałóg obecny niemal w każdym geście matki bohatera rujnuje życie nie tylko jej, ale również dzieciom, które dorastają pośród oparów alkoholu i za wszelką cenę chcą się od matki różnić a jednocześnie, jak Nasz bohater, czują silną potrzebę roztoczenia nad chorą opieki. Odpowiedzialność dziecka za rodzica, silna potrzeba bycia docenionym a do tego niebywała żądza zemsty prowadzą do prawdziwej huśtawki emocji, którą jako odbiorcy przeżyjemy wraz z głównym bohaterem tej opowieści.
Schronisko bywa trudne a momentami nawet nieprzyjemne w odbiorze. Miłość miesza się tu z nienawiścią, złoto z fekaliami a misterny plan Naszego bohatera wcale nie prowadzi do szczęśliwego zakończenia tej historii. Mimo tego wszystkiego, jest w stylu pisarskim Krajniewskiej coś, co nie pozwala zrezygnować z lektury tej książki. Może to pogłębione portrety psychologiczne bohaterów, a może zwykła ludzka ciekawość tego, jak potoczą się losy młodego mężczyzny? Prawdopodobnie jedno i drugie.
Jeśli nie boicie się tematów trudnych i jesteście gotowi doświadczyć bólu istnienia, który towarzyszy narratorowi Schroniska, to wybierzcie tę powieść. Nie pożałujecie!
Za książkę bardzo dziękuję Wydawnictwu Papierowy Motyl!
Marika Krajniewska
TYTUŁ:
Schronisko
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
Maciej Lasota
TYTUŁ:
Bezczłowiecze
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
126
Karine-Marie Amiot, Leila Brient, Olivier Dupin, Karine Tercier
TYTUŁ:
Opowieści o porach roku
WYDAWNICTWO:
Kropka
LICZBA STRON:
112
Hollie Hughes
ILUSTRATORKA:
Anna Wilson
TYTUŁ:
Serce olbrzyma
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
32
AUTORKA:
Curtis Sittenfeld
TYTUŁ:
Komedia romantyczna
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
360
Wiersze autorstwa Wisławy Szymborskiej są nieśmiertelne. Od dziesięcioleci zachwycają, prowokują do dyskusji i inspirują. To właśnie z tych inspiracji twórczością Naszej noblistki powstał zbiór utworów pt. Koty w Butach i inne wiersze o miłości, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Papierowy Motyl.
Miłość nie jedno ma imię. W przypadku tego zbioru ma 28 odsłon, bo aż tylu współczesnych autorów zainspirowanych poezją Szymborskiej stworzyło utwory o rozmaitych obliczach miłości. Mamy tu miłość duchową i cielesną, platoniczną i odwzajemnioną, płomienną i taką, która przygasła, męską i kobiecą, młodzieńczą i dojrzałą. Wszystkie piękne, intrygujące czytelnika i stworzone z takim oddaniem, że można czytać ten zbiór po wielekroć i stale odkrywać w nim coś wyjątkowego.
Nawiązania do twórczości noblistki w zbiorze Koty w Butach i inne wiersze o miłości obejmują wiele płaszczyzn. Występują tu bezpośrednie odwołania do całych utworów lub fragmentów wierszy Szymborskiej. Są aluzje literackie i parafrazy, które z pewnością odkryją prawdziwi miłośnicy poezji. Znajdziemy w tym zestawieniu również wariacje na temat miłości, znane z utworów krakowskiej poetki. Słowem, mieści się tu wszystko, czego poetycka dusza zapragnie.
W dzisiejszych czasach, kiedy poezja wydaje się mało popularna, takie zbiory jak Koty w Butach i inne wiersze o miłości sprawiają, że czytelnik z zaciekawieniem sięga po utwory liryczne i odczuwa czystą przyjemność płynącą z lektury wierszy, które w nieoczywisty sposób traktują o tak potrzebnym człowiekowi uczuciu.
Gorąco polecam ten zbiór, nawet tym, którzy na co dzień nie czytają poezji. Skuście się, naprawdę warto!
Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Motyl!
Koty w Butach i inne wiersze o miłości
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
132