niedziela, 29 października 2023

Największe marzenie Billy`ego ["Billy i dziwny dzień" - Birgitta Stenberg, Mati Lepp]

 

Każdy z Nas ma jakieś marzenie, które chciałby kiedyś spełnić. Największymi marzycielami są jednak dzieci. To ich marzenia spełniają się szybciej i częściej niż pragnienia dorosłych. Ale czy każde dziecko może dostać to, o czym marzy? Billy, bohater szwedzkiej książki pt. Billy i dziwny dzień, którą stworzyli Birgitta Stenberg i Mati Lepp śni o pięknym czerwonym aucie na pedały. Właśnie nadchodzą jego urodziny. Nie wie jednak, czy dostanie upragniony prezent.

W dniu urodzin Billy`ego wszyscy wokół zachowują się dziwnie, co bardzo martwi małego chłopca. Dziecko, które nie rozumie zachowania dorosłych, odczuwa smutek i odrzucenie. Ten bardzo istotny problem w relacji dorosły-dziecko stanowi podstawę opowieści o marzeniu Billy`ego. Właśnie dlatego uważna lektura daje Nam ważną lekcję. Uczy, jak rozmawiać z dzieckiem, by nie czuło się pominięte przez dorosłych. 

Nie chcąc zdradzać zbyt wielu szczegółów z życia Billy’ego, zwrócę uwagę na wspaniałe książkowe ilustracje i piękną okładkę, które zachwycają oczy czytelników i nawiązują do treści całej opowieści, czyniąc ją wyjątkowo atrakcyjną, nie tylko dla małych czytelników. Wystrzałowej fryzury mamy Naszego bohatera czy wyglądu psa Ruffego po prostu nie sposób zapomnieć.

Dla mojego synka, Billy bardzo szybko stał się kolegą, z którym łączy go wspólna pasja - samochody. O jego urodzinowym dniu mógłby czytać codziennie. Co więcej, sam z niecierpliwością wyczekuje już swoich urodzin. Radość, którą sprawia mu czytanie o przygodzie Billy`ego, to najlepsza rekomendacja dla tej wyjątkowej książeczki. 

Jeśli szukacie wartościowej, pięknie ilustrowanej i pouczającej pozycji nie tylko dla Waszych maluchów, to Billy i dziwny dzień zdecydowanie przypadnie Wam do gustu. A może, tak jak my, skusicie się również na inne książkowe przygody Billy’ego? 

Za egzemplarz książki dziękujemy Wydawnictwu Zakamarki!


AUTORZY:

Birgitta Stenberg, Mati Lepp

TYTUŁ:

Billy i dziwny dzień

WYDAWNICTWO:

Zakamarki

LICZBA STRON:

28



, , ,

poniedziałek, 23 października 2023

O krok od sukcesu ["Numer drugi"-David Foenkinos]

 

Jeśli nigdy nie zdarzyło Ci się zająć drugiego miejsca w ważnym dla Ciebie konkursie lub otrzeć się o najwyższą na podium lokatę w zawodach sportowych, nie wiesz, co czuje Martin Hill, bohater książki Davida Foenkinosa pt. Numer drugi. Usiłuje on poradzić sobie z doświadczeniem przegranej, które odcisnęło piętno na całym jego dorosłym życiu.

Dzieciństwo Martina nie należało do szczególnie udanych. Rozwód rodziców i nieustanne podróże między Francją a Anglią były dla wkraczającego w wiek dojrzewania chłopca niemałym obciążeniem. Niespodziewanie jednak nadarzyła się okazja, by jego życie uległo zmianie. A wszystko to za sprawą jednego castingu, który na zawsze odmienił losy europejskiego kina.

Filmowy casting to jedynie punkt wyjścia do opowieści o dalszych losach Martina. Opowieści naznaczonej poczuciem porażki, w której wszystko sprzymierza się przeciw chłopcu. A przecież jeszcze przed chwilą, to jego oryginalne okulary budziły zachwyt ekipy filmowej. Co więcej, on sam, oczami wyobraźni, widział już siebie na plakatach reklamujących pierwszą część słynnego dziś filmu o przygodach młodego czarodzieja. Co zatem poszło nie tak?

Powieść pt. Numer drugi to pozornie łatwa i przyjemna w odbiorze lektura, która podejmuje istotną, szczególnie dla młodych czytelników, problematykę. Mamy tu klasyczne problemy okresu dojrzewania poszerzone o nieprzepracowane uczucie porażki, traumę po śmierci bliskiej osoby, a nawet przemoc psychiczną stosowaną przez osoby z najbliższego otoczenia bohatera. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko przydarzyło się jednemu bohaterowi. I chyba właśnie dlatego, obok historii Martina po prostu nie sposób przejść obojętnie. Ten bohater zasługuje na to, by być obok i towarzyszyć mu w trudach codziennej egzystencji.

Niewątpliwą zaletą powieści autorstwa Davida Foenkinosa jest fakt, że pisarz, zaznajomiony ze środowiskiem aktorskim, odtworzył na kartach tej powieści klimat panujący na filmowych castingach. Przedstawił problemy, z jakimi zmagają się ich organizatorzy oraz rozterki potencjalnych kandydatów do filmowych ról. Ukazał wieloetapowy proces twórczy, który nie dla każdego kończy się sukcesem i udowodnił, że ten, który wygrywa, jednocześnie traci coś najcenniejszego - prawo do prywatności. Za tę cenną dla czytelnika lekcję należą się autorowi wyrazy szczególnego uznania.

Jeśli zatem chcecie poznać kulisy castingu do roli Harry`ego Pottera i przekonać się, co doprowadziło do tego, że Nasz kandydat stał się numerem drugim, gorąco polecam Wam lekturę tej bestsellerowej pozycji, która podbiła serca francuskich czytelników. Teraz czas, by do grona fanów Numeru drugiego dołączyli również Polacy, zwłaszcza, że i Naszych rodaków nie zabrakło na kartach tej wyjątkowo udanej powieści.

Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję Wydawnictwu Relacja!

AUTOR:

David Foenkinos

TYTUŁ ORYGINALNY:

Numero deux

TYTUŁ POLSKI:

Numer drugi

PRZEKŁAD:

Aleksandra Weksej, Karol Buda

WYDAWNICTWO:

Relacja

LICZBA STRON:

240



, , , , ,

sobota, 7 października 2023

Przyjaciele z dzieciństwa ["Sidecar Crush" - Claire Kingsley, Lucy Score]

 

Słynna amerykańska modelka i przystojny artysta-rzeźbiarz. Co łączy tę nietypową parę? Oboje urodzili się i dorastali w małym miasteczku Bootleg Springs i przed laty byli sobie wyjątkowo bliscy. Czy los da im szansę odbudować tę szczególną relację? Jakie sekrety skrywa przed czytelnikami miasteczko, z którego pochodzą Jameson i Leah Mae? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszej powieści żeńskiego duetu pisarskiego: Claire Kingsley i Lucy Score pt. Sidecar Crush.

Leah Mae właśnie osiągnęła szczyt popularności, jednak występ modelki w popularnym reality show sprawił, że zaczęła tracić grunt pod nogami. Na domiar złego, docierają do niej wieści o chorobie ukochanego ojca. To wszystko sprawia, że bohaterka postanawia na moment porzucić wielkomiejskie życie oraz zawodowe zobowiązania i udać się do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło, do Bootleg Springs. Nie spodziewa się jednak, że ta decyzja diametralnie odmieni jej życie a przypadkowe spotkanie z Jamesonem sprawi, że wspomnienia nabiorą rumieńców.

Sidecar Crush to drugi z planowanych przez autorki sześciu tomów opowieści o życiu w miasteczku Bootleg Springs. Wątkiem kryminalnym łączącym całą serię jest sprawa zaginięcia nastoletniej mieszkanki miasteczka - Callie Kendall. I choć w Sidecar Crush nie znajdziemy zbyt wielu wskazówek, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu tej kryminalnej zagadki, to wraz z głównym bohaterem odkryjemy pewne szczegóły, które rzucą nowe światło na tę owianą tajemnicą sprawę. Zdecydowanie więcej miejsca poświęcono za to na przedstawienie burzliwej relacji, jaka na Naszych oczach stanie się udziałem Leah Mae i Jamesona. Ich nierozważne zachowanie i zwariowane pomysły nie jeden raz przyprawią czytelników o szybsze bicie serca, ale to właśnie dzięki nim możemy przekonać się, że każdy, nawet najmniejszy gest ma sens a każdy człowiek zasługuje na drugą szansę.

Do niewątpliwych zalet tej powieści należy zastosowanie przez autorki dwóch perspektyw narracyjnych, które pozwalają odbiorcy spojrzeć na opisywane wydarzenia zarówno oczami Leah Mae, jak i samego Jamesona. To właśnie ten męski punkt widzenia intryguje najbardziej i niejako mimochodem odzwierciedla wyjątkowo wrażliwe wnętrze chłopca, którego życie nie rozpieszczało. Szczególnie godny uwagi jest także wątek związany z ogromną rzeźbą, którą Nasz uzdolniony artystycznie bohater przygotowuje w zaciszu swojego warsztatu. Metafora, którą posłużył się do jej wykonania zdumiewa i budzi niekłamany podziw a sam proces twórczy udowadnia czytelnikom, że nawet najsilniejszy mężczyzna może mieć chwile słabości, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą uczucia.  

Lucy Score i Claire Kingsley, pisząc w duecie powieść Sidecar Crush, z pewnością włożyły mnóstwo pracy w to, by wszystkie wątki były ze sobą powiązane a sama narracja płynnie przechodziła od jednego wydarzenia do drugiego. Trzeba przyznać, że trud obu pisarek się opłacił. Oddały one w ręce czytelników perełkę, która pośród oceanu innych powieści broni się świetnie poprowadzoną podwójną perspektywą narracyjną, frapującymi szczegółami a przede wszystkim wyjątkową atmosferą małego miasteczka naznaczonego piętnem zbrodni, w którym życie mieszkańców toczy się jak gdyby nigdy nic. To pozycja z gatunku tych, dla których nie istnieje limit czytelniczego wieku. Co więcej, to książka, którą bez obaw można ze sobą zabrać wszędzie - w podróż, do lekarskiej poczekalni a nawet pod koc. Niezależnie bowiem od okoliczności, w których przyjdzie Nam czytać Sidecar Crush, jednego możemy być pewni: ta historia pochłania bez reszty. Mam nadzieję, że po jej lekturze, podobnie jak ja, z niecierpliwością będziecie czekać na kolejne tomy opowieści o życiu w Bootleg Springs.


Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Editio Red.

AUTORKI:
Lucy Score, Claire Kingsley

TYTUŁ ORYGINALNY:
Sidecar Crush

CYKL:
Tajemnicze miasteczko Bootleg Springs (T.2)

TŁUMACZENIE:
Krzysztof Sawka

WYDAWNICTWO:
Editio Red

LICZBA STRON:
350



, , , , , ,

piątek, 6 października 2023

Waluciarz o sobie samym ["Smutek cinkciarza"-Sylwia Chutnik]

Są takie okładki książek, które raz zobaczone, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Dla mnie taką niezapomnianą okładką była ta z książki Sylwii Chutnik pt. Smutek cinkciarza. Pozornie zwykłe zdjęcie tańczących par a jest na nim wszystko - radość, skupienie, bliskość a przede wszystkim autentyczność i klimat epoki PRL. Kiedy pierwszy raz zobaczyłam tę okładkę, byłam na etapie pisania „poważnej” pracy o literaturze w dobie PRL-u i nawet zaczęłam lekturę książki Chutnik, ale uznałam, że to nie najlepszy czas dla tytułowego cinkciarza. Po latach wróciłam do tej historii i zostałam w realiach minionej epoki na dłużej.

Tytułowy cinkciarz a zarazem narrator tej historii - Wiesiek zaprosił mnie do swojego życia. Pozwolił podejrzeć go przy „pracy”, poznał z innymi waluciarzami, odkrył sekrety rodzinne a do tego, za pomocą barwnych opisów, odzwierciedlił klimat dansingów popularnych w czasach PRL. Bo Wiesiek to człowiek wesoły, który pod maską uśmiechniętego mężczyzny skrywa smutne wnętrze. I właśnie ten smutek stopniowo wylewa się z Wieśka, aż w końcu doprowadzi go do najgorszego. Brzmiałoby to wszystko jak pięknie wymyślona przez autorkę fabuła, gdyby nie fakt, że Sylwia Chutnik wydała „Smutek cinkciarza” w serii „Na F/Aktach a historia głównego bohatera inspirowana jest aktami sprawy zabójstwa gdańskiego cinkciarza. I choć Nasz Wiesiek to rasowy warszawiak, autentyczność niektórych wydarzeń z jego opowieści sprawia, że nie sposób pozbyć się dreszczy, które towarzyszą Nam w ostatniej części tej pozornie lekkiej i przyjemniej opowieści.

Godna pochwały jest w Smutku cinkciarza dbałość o szczegóły. Wiesiek mówi językiem epoki, stosuje słownictwo znane w kręgach handlujących walutą a kolejne rozdziały jego monologu to tytuły szlagierów znanych i lubianych, nie tylko w czasach PRL. Sylwia Chutnik zadbała o to, by czytelnik, nawet ten urodzony po 1989 roku, mógł na moment przenieść się do okresu młodości swoich rodziców czy dziadków i poznać realia czasów, w których przyszło im żyć.

Ale Smutek cinkciarza to coś więcej niż powrót do przeszłości. To przejmujący zapis relacji ojca z synem, przedstawiony na dwóch pokoleniach bohaterów, który rzuca cień na całe życie Wieśka i jego rodziny. To wreszcie próba dookreślenia relacji rodzic-dziecko i mąż-żona, które w minionym ustroju wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie. I chyba właśnie z powodu tych rodzinnych zależności, opowieść Wieśka, choć niełatwą w odbiorze, czyta się jednym tchem. Aż do zakończenia, które spada na Nas nagle, niespodziewanie i zdecydowanie zbyt szybko.

Smutku cinkciarza nie trzeba polecać. Okładka mówi sama za siebie. Pytanie tylko, czy i Tobie nie pozwoli o sobie zapomnieć?

AUTOR:

Sylwia Chutnik

TYTUŁ:

Smutek Cinkciarza

WYDAWNICTWO:

Od Deski do Deski

LICZBA STRON:

224



, , , , , , , ,