sobota, 31 grudnia 2016

Mężczyźni o sobie samych ["Czasem czuły, czasem barbarzyńca"- T. Kwaśniewski, J. Masłowski]

Często słyszymy, że mężczyźni nie rozumieją kobiet, ale czy aby na pewno nie działa to również w drugą stronę? Czy my, Drogie Panie, zawsze znamy pragnienia i potrzeby naszych mężczyzn? Okazuje się, że nie. By jednak znaleźć nić porozumienia międzyplanetarnego, trzeba wysłuchać tego, co ma do powiedzenia druga strona. Stąd pomysł na książkę, która dla mężczyzn jest swego rodzaju zwierciadłem, odbiciem zdarzeń z ich życia codziennego, a dla kobiet stanowi przewodnik po skomplikowanym świecie mężczyzn. Czasem czuły, czasem barbarzyńca to znakomita opowieść o męskości dla czytelników w każdym wieku.

Zapytacie pewnie, skąd pomysł, aby dwóch mężczyzn w formie wywiadu-rzeki rozprawiało o potrzebach współczesnego mężczyzny? Odpowiedź jest prosta: z potrzeby chwili. Kiedy Tomasz Kwaśniewski - dziennikarz piszący o mężczyznach i Jacek Masłowski - psychoterapeuta oraz współzałożyciel Fundacji Masculinum zaczęli w studiu radiowym prowadzić swoje rozmowy o męskości, nie podejrzewali jeszcze, że ich przemyślenia będą stanowić treść książki, która zyska uznanie wśród przedstawicieli obojga płci. Dzięki determinacji obu autorów powstał oryginalny przewodnik, który zrywa ze wszystkimi stereotypami na temat mężczyzn, obnażając prawdziwe oblicze naszych dziadków, ojców i mężów. Chcecie poznać najbardziej skrywane tajemnice męskiej psychiki? Sięgnijcie po książkę Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka Masłowskiego, a przekonacie się, że nikt tak rzeczowo nie potrafi opowiadać o mężczyznach niż oni sami.

Autorzy książki pt.: Czasem czuły, czasem barbarzyńca obalają stereotypy. Udowadniają czytelnikom, że mężczyzna to tylko człowiek, któremu zdarzają się chwile słabości i wzruszenia. Ponadto, na swoim przykładzie pokazują, jakie wzorce powinien przekazywać swojemu potomstwu czuły i kochający ojciec, czego powinien nauczyć swoje dzieci i jak postępować, by nie sprowadzić swojego życia do wypełniania jedynie społecznej roli narzuconej mu przez kulturę. Te wszystkie wskazówki są dla autorów punktem wyjścia do opisu sylwetki współczesnego mężczyzny z jego wadami i zaletami, opisu, który raz na zawsze zmieni nasze sądy o facetach i ich męskości.

Czasem czuły, czasem barbarzyńca to pozycja wyjątkowo cenna ze względu na podwójną perspektywę opisu, z jaką spotykamy się na kartach tego poradnika. Kwaśniewskiego i Masłowskiego różni wiele. Wychowali się w innych częściach Polski, z domu rodzinnego wynieśli nieco inne wzorce, a w dorosłym życiu zaledwie jeden z nich zawodowo zajmuje się pomaganiem zagubionym mężczyznom. Dzięki tym różnicom obaj panowie mogą w swojej książce swobodnie prezentować odmienne stanowiska na temat ojcostwa, męskiej emocjonalności, czy stosunku mężczyzn do zarabiania pieniędzy, a co za tym idzie, nadawać tej niekończącej się rozmowie znacznie ciekawszą dla odbiorcy formę. 

Choć przewodnik po męskości spisany przez Kwaśniewskiego i Masłowskiego jest przeznaczony dla mężczyzn, uważam, że powinna go przeczytać każda kobieta, która ma czasem wrażenie, że facet siedzący obok niej to człowiek z innej planety. Dzięki tej książce łatwiej zrozumiemy humory mężczyzn i poznamy skrywane przez nich głęboko pragnienia, o których na co dzień nie chcą lub nie potrafią nam powiedzieć. Krótko mówiąc: ta książka to prawdziwa instrukcja obsługi mężczyzny niezależnie od wieku i stopnia dojrzałości, która z pewnością ułatwi życie wszystkim kobietom w jego otoczeniu. Polecam jej zakup, bo naprawdę warto!


AUTORZY:
Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski
TYTUŁ:
Czasem czuły, czasem barbarzyńca
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
272





, , , , , , ,

środa, 28 grudnia 2016

Mata Hari w listach ["Szpieg"-P.Coelho]

Paryż stawał się odległym snem, choć wciąż był moim prawdziwym domem, jedynym miastem, gdzie czułam się człowiekiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Tam mogłam żyć według przyjętych zasad albo je łamać. Chmury na niebie zdawały się tam inne, ulicami chodzili inni, eleganccy ludzie, rozmowy były sto razy bardziej interesujące od nudnych pogaduszek w haskim salonie fryzjerskim [1].

W Paryżu docenia się sztukę. To tam na początku XX wieku żyje i tworzy artystyczna bohema Europy. Picasso, Modigliani, Chagall, Gauguin, Apollinaire i wielu innych wybitnych artystów spaceruje tymi samymi paryskimi ulicami, po których stąpa nasza egzotyczna tancerka. Jej debiut sceniczny, otwiera przed nią nowy, wspaniały świat, a wspomnienia z tego europejskiego raju zostaną w pamięci naszej bohaterki nawet wtedy, gdy ona będzie daleko od jedynego miejsca na ziemi, w którym czuła się naprawdę szczęśliwa. O losach Maty Hari i jej epizodzie w Mieście Świateł przeczytacie w najnowszej książce Paulo Coelho pt.: Szpieg.

Biografia Margarethy Geertruidy Zelle, znanej szerszej publiczności jako Mata Hari to znakomity temat na powieść. Od momentu jej narodzin w Leeuwarden aż do chwili śmierci, życie tej "egzotycznej" tancerki obfitowało w szereg zdarzeń, które czytelnicy poznają dzięki fikcyjnej korespondencji między naszą bohaterką a doktorem Clunet, jej osobistym adwokatem. Po co tak wielkiej gwieździe adwokat? Tego właśnie dowiecie się dzięki znakomitej konstrukcji fabularnej, której nie powstydziłby się żaden powieściopisarz.

Margaretha Geertruida Zelle
Paryż to sen, o którym śnił każdy artysta. To miejsce bez ograniczeń, kolebka sztuki i jedyna szansa, by „obcować” z geniuszami. Ulice tego miasta pamiętają kroki wybitnych przedstawicieli cyganerii artystycznej. Paryskie knajpy to jedyni świadkowie intelektualnych dysput z tamtych czasów, a tutejsze galerie pełne są arcydzieł powstałych dzięki niepowtarzalnej atmosferze tego miejsca. W mieście, które ponad wszystko ceni wytwory sztuki, wprost chce się żyć i umierać. Nic więc dziwnego, że większość opowieści Maty Hari jest bezpośrednio związana z klimatem paryskich ulic. To tutaj nasza bohaterka będzie przyciągała tłumy widzów spragnionych jej tanecznych widowisk. W stolicy Francji, Mata Hari pozna, czym jest prawdziwa "sztuka", odkryje ludzką dobroć i stanie się ofiarą jawnej niesprawiedliwości. A to wszystko na zaledwie 200 stronach powieści. Niemożliwe? A jednak! 

Paulo Coelho do tej pory nie należał do moich ulubionych pisarzy. Jego kolejne pozycje czytałam z dystansem, skrupulatnie wyławiając z całego morza odautorskich refleksji to, co było dla mnie wartościowe. Z tego powodu, nie miałam zbyt wielkich oczekiwań co do Szpiega. Okazało się jednak, że ta książka to absolutne novum w twórczości Coelho. Charyzmatyczna bohaterka w postaci kobiety-szpiega, którą poznajemy dzięki temu, co sama chce nam o sobie opowiedzieć, okazała się strzałem w dziesiątkę. Szpieg od pierwszych chwil trzyma czytelnika w napięciu i do ostatniej strony nie pozwala porzucić myśli o skomplikowanych losach pięknej i uwodzicielskiej Margarethy. Ta niewielkich rozmiarów książka, zapewni każdemu z Was podróż w czasie, o jakiej marzy każdy miłośnik belle époque. Wystarczy tylko przeczytać kilka listów, by stać się uczestnikiem wydarzeń, w których udział bierze wschodząca gwiazda paryskiej estrady.

Szpieg jest zdecydowanie najlepszą książką Coelho, którą każdy powinien mieć w swojej domowej biblioteczce. Epistolarna forma tej powieści sprawia, że czas niespodziewanie szybko upływa na lekturze, a z każdą kolejną stroną, my, czytelnicy przenikamy atmosferą minionych czasów i coraz lepiej rozumiemy procesy,  jakie zaszły w życiu głównej bohaterki.

Przytoczone przeze mnie argumenty są najlepszymi dowodami na to, że Szpieg to jedna z najlepszych pozycji wydanych w 2016 roku. Ta powieść bardzo szybko zyskała popularność w moich rodzinnych kręgach. Czy i u Was będzie podobnie? Przekonajcie się sami!

AUTOR:
Paulo Coelho
TYTUŁ ORYGINALNY:
A Espiã
TYTUŁ POLSKI:
Szpieg
PRZEKŁAD:
Zofia Stanisławska
WYDAWNICTWO:
LICZBA STRON:
200




[1] P. Coelho: Szpieg. Warszawa 2016, s. 125. 


, , , , , , ,